Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

OFAV — Wynik w skrócie

Project ID: 228045
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Włochy

Europa przoduje w projektowaniu samochodów bez kierowcy

Dzięki połączeniu zaawansowanych modułów oprogramowania z odpowiednim sprzętem koncepcja samochodów bez kierowcy staje się rzeczywistością. W Europie prowadzono przełomowe badania w dziedzinie pojazdów samojezdnych.
Europa przoduje w projektowaniu samochodów bez kierowcy
Samochody bez kierowcy lub samochody samojezdne wzbudzały w ostatnich latach ogromne zainteresowanie jako rozwiązanie mogące zrewolucjonizować transport drogowy w niedalekiej przyszłości. Zespół finansowanego ze środków UE projektu OFAV (Open intelligent systems for future autonomous vehicles) zaplanował otwartą architekturę dla przyszłych pojazdów samojezdnych. Naukowcy zaprojektowali standardową platformę, z której mogą korzystać wszyscy producenci samochodów w celu tworzenia inteligentnych pojazdów nowej generacji.

Badacze opracowali 360-stopniowy zespół czujników obejmujący elementy percepcyjne oraz narzędzia do podejmowania decyzji, który nie tylko wspomaga autonomiczną jazdę, ale także nadzoruje zachowanie kierowców. Zespół zbudował moduł percepcyjny rejestrujący za pomocą czujników dane o otoczeniu pojazdu, w tym informacje dotyczące położenia na drodze, oznaczeń pasów ruchu, obszarów przejezdnych, znaków drogowych, ruchu pieszych i innych pojazdów, a także przeszkód. Moduł percepcji zawiera również podsystemy pojazd-pojazd oraz pojazd-infrastruktura zwiększające możliwości wykrywania pojazdu.

Ponadto naukowcy z projektu OFAV zaprojektowali moduł decydujący o sposobie poruszanie się pojazdu uwzględniający otoczenie, trasę oraz miejsce docelowe. Zespół zintegrował nową architekturę w istniejącym już prototypie pojazdu o nazwie BRAiVE, a także w pięciu minivanach elektrycznych.

Cztery z tych vanów, wyposażone w kamery, skanery laserowe oraz komputery zasilane energią słoneczną, zostały wykorzystane jako pojazdy testowe w warunkach terenowych. W 2010 r. zespół testował minivany w różnych warunkach pogodowych oraz drogowych podczas światowej trasy obejmującej przejazd z Włoch przez Bałkany, Ukrainę, Rosję oraz Kazachstan aż do Chin. W 2013 r. z powodzeniem przetestowano udoskonaloną wersję w środowisku miejskim we Włoszech, co zapoczątkowało nową erę rozwoju pojazdów samojezdnych w Europie. Informacje o prowadzonych doświadczeniach można znaleźć na stronach VIAC oraz PROUD.

Sukces osiągnięty przez zespół projektu OFAV jest uważany za punkt zwrotny w rozwoju pojazdów samojezdnych na skalę światową. Producenci oraz dostawcy samochodów wyrazili duże zainteresowanie badaniami prowadzonymi w ramach projektu. Dzięki wynikom projektu europejski sektor motoryzacyjny utrzymuje wiodącą pozycję pod względem innowacji i technologii, które w przyszłości umożliwią wprowadzenie pojazdów samojezdnych na rynek.

Po zakończeniu projektu OFAV ERBN przeprowadziła weryfikację poprawności projektu przy wykorzystaniu nowej technologii do wykrywania przeszkód oraz ogólnie pokładowych systemów trójwymiarowej percepcji w pojazdach. Technologia 3DV-E (Three Dimension Vision — Embedded version) opiera się na układzie FPGA oraz dwóch kamerach stereo i wykonuje trójwymiarowe pomiary scenariuszy na drodze w czasie rzeczywistym.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Samochody bez kierowcy, pojazdy samojezdne, OFAV, prowadzenie pojazdów, BRAiVE, minivany elektryczne, VIAC
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę