Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Związki symbiotyczne kontrolujące mszyce

Europejscy naukowcy wyjaśnili skomplikowane związki pomiędzy bakteriami, szkodliwymi owadami, ich roślinnymi żywicielami i drapieżnikami. Wyniki mogą doprowadzać do znaczących postępów w zwalczaniu szkodników w rolnictwie.
Związki symbiotyczne kontrolujące mszyce
Mszyce i inne owady to główne szkodniki w rolnictwie. W sektorze tym coraz intensywnej korzysta się z biologicznych środków kontroli (naturalne drapieżniki), tak aby złagodzić wpływ tych szkodników na uprawy.

Innym sposobem na zwalczanie szkodników jest symbiotyczna bakteria umożliwiająca owadom czerpanie korzyści z rośliny, na której żyją i którą spożywają. Symbiotyczna bakteria może udostępnić owadom podstawowe substancje odżywcze i ułatwić im pokonanie mechanizmów obrony rośliny.

Projekt finansowany ze środków UE PLANTINSECTSYMBIONT (The role of insect symbionts in host plant use through their effect on plant-induced defenses) skupił się na zbadaniu wpływu symbiotycznej bakterii na mszycę groszku, groszek, na której żyje oraz pasożytniczą osę, będącą jednym z jej drapieżników.

Naukowcy zaobserwowali, że kiedy mszyca groszku razem z symbiotyczną bakterią atakuje roślinę groszku, groszek uwalnia związki chemiczne o łagodniejszym działaniu obronnym. Są to związki chemiczne używane przez drapieżnika mszycy, tj. pasożytniczą osę, do zlokalizowania swojego żywiciela.

Zatem myszce z symbiotyczną bakterią mogły obronić się przed mechanizmami obronnymi rośliny oraz przed infekcją pasożytniczą osy skuteczniej niż mszyce bez bakterii.

Kolejnym odkryciem było to, że bakteria symbiotyczna mszycy nie zawsze była obecna mimo możliwości obrony mszycy przed drapieżnikiem. Dzieje się tak dlatego, że podczas nieobecności drapieżników, mszyce zużywają dużo energii na utrzymanie bakterii symbiotycznej.

Bakteria symbiotyczna jest więc zarówno wyzwaniem, jak i szansą na skuteczne zwalczanie szkodników. Może ograniczyć skuteczność biologicznych środków kontroli, tj. pasożytnicze osy. Daje jednak swoim żywicielom lub drapieżnikom żywicieli możliwość dostarczenia produktów genowych.

Wnioski opracowane w ramach projektu będą miały znaczenie środowiskowe, rolnicze, technologiczne, ekonomiczne i społeczne. Projekt dostarcza również nowych informacji dla przyszłych badań w zakresie zwalczania szkodliwych owadów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Mszyce, bakterie, zwalczanie szkodników, biologiczne środki kontroli, symbiotyczna bakteria, PLANTINSECTSYMBIONT
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę