Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowa generacja ultraszybkich laserów

Dzięki rewolucyjnemu badaniu, które może zmienić oblicze ultraszybkich laserów, naukowcy korzystający ze środków unijnych opracowali źródła światła o rekordowych czasach trwania impulsów i szybkości powtarzania.
Nowa generacja ultraszybkich laserów
Lasery ultraszybkie, generujące impulsy energii o czasie trwania zaledwie kilku femtosekund, są wykorzystywane w wielu procesach przemysłowych. Stosuje się je w tak różnorodnych dziedzinach, jak korekcja wzroku, produkcja ogniw słonecznych czy metrologia półprzewodnikowa.

W laboratoriach naukowych i w przemyśle znaleźć można dwa rodzaje laserów zdolnych do generowania krótkich impulsów. Lasery szafirowe generują bardzo krótkie impulsy z umiarkowaną szybkością powtarzania i mocą. Z kolei lasery iterbowe cechują się bardzo dużą szybkością powtarzania i mocą, ale wytwarzane przez nie impulsy nie są aż tak krótkie.

W ramach projektu FLAME (Femtosecond light amplifiers in the megahertz regime) cztery europejskie firmy i dwie instytucje badawcze połączyły siły z zamiarem zbudowania innowacyjnego ultraszybkiego źródła lasera, łączącego w sobie najlepsze cechy tych urządzeń.

Uczestnicy projektu opracowali źródło światła, które może generować bardzo krótkie i silne impulsy z prędkością dwóch milionów impulsów na sekundę. Ponadto możliwe jest modyfikowanie długości fal w całym widmie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Dzięki projektowi powstał ultraszybki laser o szybkości powtarzania impulsów zwiększonej o dwa rzędy wielkości, czasie ich trwania zwiększonemu o jeden rząd wielkości oraz o wyższej średniej mocy niż dostępne na rynku wzmacniacze laserowe, lasery światłowodowe czy oscylatory o niewielkiej liczbie cykli.

Przy pomocy nieliniowego procesu optycznego nazywanego optycznym wzmacnianiem parametrycznym naukowcy byli w stanie przenosić energię z jednego impulsu na drugi, a tym samym uzyskać ultrakrótkie impulsy o bardzo wysokiej energii, generowane z bardzo dużą prędkością.

Uczestnicy projektu FLAME zaangażowali się nie tylko w budowę ultraszybkich źródeł laserowych, ale także w opracowanie nowych instrumentów detekcyjnych. Dokładniej mówiąc, opracowano zaawansowane detektory do obrazowania elektronów i jonów, przystosowane do badań eksperymentalnych prowadzonych przy użyciu nowych systemów laserowych.

Źródło światła opracowane w projekcie FLAME należy do nowej generacji laserów femtosekundowych, charakteryzujących się wysoką energią impulsów i megahertzową częstotliwością repetycji. Dzięki omawianemu projektowi na rynku ultraszybkich laserów będą mogli pojawić się też nowi gracze.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Ultraszybkie lasery, szybkość powtarzania, krótkie impulsy, obrazowanie jonowe, megahertz
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę