Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

SMSCOM — Wynik w skrócie

Project ID: 227977
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Włochy

Komputery, które będą wydajniej zarządzać same sobą

Nowa metodologia inżynierii aplikacji samoadaptacyjnych pozwoli zapewnić optymalną pracę komputerów w każdych okolicznościach, aby ulepszać nie tylko funkcjonowanie systemów komputerowych, ale również ich bezpieczeństwo.
Komputery, które będą wydajniej zarządzać same sobą
Sprawne funkcjonowanie współczesnego świata zaawansowanych technologii jest uzależnione od milionów programów komputerowych sterujących dosłownie wszystkim, od ruchu lotniczego i telekomunikacji po służbę zdrowia i biznes. Nieprawidłowe działanie tych procesów i funkcji oprogramowania mogłoby mieć katastrofalne skutki dla całego społeczeństwa.

Dlatego istotne jest, aby oprogramowanie miało zdolność adaptacji do zmian lub wyprzedzania ich w celu utrzymywania optymalnego poziomu działania. Jest to szczególnie ważne ze względu na nieuchronne zmiany i różnice warunków w środowiskach programowych i sprzętowych (na przykład w systemach cyberfizycznych sterujących otoczeniem fizycznym) oraz w systemach interaktywnych, gdzie profile użytkowników ulegają ciągłym zmianom.

W tym kontekście partnerzy finansowanego ze środków UE projektu SMSCOM (Self-managing situated computing) zajęli się opracowaniem oprogramowania zdolnego do samoadaptacji i reagowania na zmiany w celu zapobiegania ewentualnym awariom. Zdefiniowano narzędzia i metody niezbędne do projektowania, weryfikowania i eksploatowania niezawodnego, samozarządzającego oprogramowania sytuacyjnego. Takie oprogramowanie mogłoby przystosowywać się do zmian różnorodnych czynników, takich jak lokalizacja, czas uruchomienia aplikacji, używane urządzenie i warunki otoczenia, na przykład natężenie światła lub temperatura.

Zaprojektowane oprogramowanie realizuje funkcję samozarządzania poprzez pętlę sterującą, która wykrywa informacje sytuacyjne i wprowadza zmiany. Choć już istnieją aplikacje działające w taki sposób w różnorodnych zastosowaniach, badacze opracowali całościowe i kompleksowe podejście do samozarządzających sytuacyjnych systemów komputerowych.

W okresie realizacji projektu SMSCOM stworzono nową metodologię tworzenia aplikacji samoadaptacyjnych z wykorzystaniem zautomatyzowanych narzędzi i metod formalnych. Uwzględnienie całego cyklu życia samozarządzających sytuacyjnych systemów komputerowych może odmienić oblicze projektowania oprogramowania. Badania stanowią solidną podstawę dla tworzenia lepszego, bezpieczniejszego i wydajniejszego oprogramowania już w niedalekiej przyszłości.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Oprogramowanie samoadaptacyjne, aplikacje, SMSCOM, samozarządzające, sytuacyjne systemy komputerowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę