Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Najnowsze badania nad organizacją percepcji

Wymagane są bardziej zaawansowane badania nad organizacją percepcji (PO), czyli zdolnością przyjmowania danych wzrokowych, słuchowych i czuciowych oraz skutecznego wykorzystywania ich przy wykonywaniu zadań. Inicjatywa UE miała na celu wypełnienie tej luki.
Najnowsze badania nad organizacją percepcji
Istnieje zapotrzebowanie na badania nad związkiem między PO a informacjami pozyskiwanymi dzięki ruchom gałek ocznych (EM). Wynika to z powolnych postępów w badaniu reprezentacji i mechanizmów związanych z PO. W związku z tym ustanowiono finansowany przez UE projekt POEM (Perceptual organisation and eye movements), którego zadaniem było zbadanie związku pomiędzy PO a EM.

Aby osiągnąć ten cel, zespół projektu analizował PO i EM na trzech poziomach przetwarzania: świadomym, nieświadomym i funkcjonalnym. Zespół projektu POEM opracował wskaźnik do pomiarów nieświadomego grupowania percepcyjnego na podstawie skokowych EM ukierunkowanych na cel, ujawniając, że świadome EM mogą wpływać na postrzegane grupowanie percepcyjne.

Wyniki wskazują mianowicie, że opóźnienia ruchów skokowych są nieświadomie modyfikowane poprzez położenie przestrzenne grupy w odniesieniu do celu. Dwie zasady grupowania, tj. bliskość i istotna ciągłość, sprawdzają się w połączeniu, lecz nie oddzielnie. Kierunek poziomy i pionowy grupowania punktów może być uzależniony od kierunku wcześniejszych, zależnych od woli EM.

Uczestnicy projektu badali też EM u początkujących i doświadczonych fotografów, aby ujawnić zależne od wykonywanych zadań cechy postrzegania podczas edycji zdjęć. Ustalili, że wzorce EM w tych dwóch grupach znacząco różną się podczas wykonywania różnych zadań. Dodatkowo, aby opracować lepsze oprogramowanie, zespół porównywał określone na podstawie EM u ludzi punkty zainteresowania i wybierał je z użyciem zaawansowanych algorytmów komputerowych.

W projekcie POEM udało się wykazać, że EM kodują istotne dla wykonywanych zadań informacje. W dalszej perspektywie wyniki pomogą wyjaśnić procesy przetwarzania w spójne obiekty informacji wzrokowych, przekazywanych z siatkówki do mózgu.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Organizacja percepcji, ruchy gałek ocznych, POEM
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę