Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

SMART PILL — Wynik w skrócie

Project ID: 328490
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Niderlandy

Udoskonalona elektroniczna pigułka w walce z chorobami przewodu pokarmowego

Badacze z UE pracowali nad udoskonaleniem projektu kapsułki endoskopowej, aby uwzględnić lepsze technologie obrazowania i umożliwić leczenie nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego.
Udoskonalona elektroniczna pigułka w walce z chorobami przewodu pokarmowego
Bierne kapsułki endoskopowe zrewolucjonizowały diagnostykę i leczenie chorób jelit. Te "elektroniczne pigułki" korzystają ze światła widzialnego i małej kamery, aby rozpoznawać problemy jelitowe szybko i niedrogo.

Finansowana przez UE inicjatywa SMART PILL (New optical functions for endoscopic capsules) miała na celu wykorzystanie sukcesu wczesnych kapsułek endoskopowych poprzez włączenie do projektu lepszych technologii obrazowania i metod leczenia nowotworów złośliwych przewodu pokarmowego.

Pierwszym udoskonaleniem naukowców było wprowadzenie modułu obrazowania wąskopasmowego (NBI), aby lepiej oświetlić struktury błony śluzowej, naczynia krwionośne i potencjalne guzy. Udało się to osiągnąć stosując diody emitujące światło w połączeniu z cienkowarstwowymi filtrami optycznymi. Dzięki temu emitowano światło o długości fali wymaganej do NBI.

Następnie w projekcie SMART PILL zaprojektowano, stworzono i przetestowano mały, mikroskopowy moduł obrazowania zbudowany z maksymalnie czterech mikrosoczewek. Ten system zapewnia nawet 14-krotne powiększenie i ma zaledwie 12 mm długości.

Ostatnim etapem było opracowanie modułu wytwarzania światła do terapii fotodynamicznej. Ta technika wykorzystuje światło do niszczenia komórek nowotworowych po uczuleniu ich z użyciem swoistego leku, w tym przypadku dostępnego na rynku produktu Foscan.

Zważywszy na niedawne sukcesy w sektorze kapsułek endoskopowych, te nowe odkrycia z pewnością przyczynią się do poprawy rozpoznawania i leczenia chorób przewodu pokarmowego na całym świecie.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Elektroniczna pigułka, przewód pokarmowy, kapsułka endoskopowa, technologia obrazowania, nowotwory złośliwe, SMART PILL
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę