Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

TROFOCLIM — Wynik w skrócie

Project ID: 242955
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Niderlandy

Zmiana klimatu i lasy tropikalne

Naukowcy przeanalizowali ponad 100 lat wzrostu drzew tropikalnych, aby sprawdzić, czy zwiększone stężenie dwutlenku węgla (CO2) w atmosferze miało wpływ na lasy. Okazało się, że tak, choć nie w tak dużym stopniu jak sądzono.
Zmiana klimatu i lasy tropikalne
Fakt, że lasy tropikalne pochłaniają nawet 25% ziemskiego dwutlenku węgla sprawia, że jest to największy magazyn CO2 w całym globalnym cyklu węglowym. Naukowcy sądzą, że rosnące poziomy CO2 w atmosferze odżywiają lasy tropikalne, choć wciąż brakuje naukowych dowodów na poparcie tej teorii.

Aby ją zweryfikować, w ramach finansowanego przez UE projektu TROFOCLIM (Tropical forests and climate change: Understanding links to predict future responses) zbadano wzrost drzew w lasach tropikalnych w ciągu ostatnich 100 lat.

Aby dokładniej poznać związek między poziomami CO2 a lasami, badacze analizowali słoje drzew, dokonywali pomiarów izotopowych węgla i tlenu oraz stworzyli model wzrostu drzew. W tym celu badano 15 gatunków drzew w Boliwii, Kamerunie i Tajlandii.

Wyniki pokazały, że wzrost atmosferycznego CO2 po 1850 roku spowodował zmniejszenie stresu wodnego u drzew tropikalnych. Nie ma jednak dowodów na to, że w tym samym okresie wzrost drzew był przyspieszony.

Naukowcy wykorzystali opracowaną przez siebie nowatorską technikę do zidentyfikowania rozległych zaburzeń w lasach tropikalnych oraz zmian regeneracji drzew. Podsumowując, badacze zasugerowali, że ogólne założenie jakoby lasy tropikalne rozrastały się w odpowiedzi na stężenie CO2 jest błędne.

Nowe podejście opracowane w ramach projektu TROFOCLIM pomoże naukowcom w badaniu dynamiki lasów na całym świecie. Ustalenia zespołu będą miały olbrzymi wpływ na modelowanie klimatu oraz projekty ochrony lasów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Zmiana klimatu, lasy tropikalne, wzrost drzewa, obieg węgla, TROFOCLIM
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę