Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

MOM — Wynik w skrócie

Project ID: 241125
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Nowe spojrzenie na idee stoików

Powstała przełomowa interpretacja filozofii przyrody Francisa Bacona. Uczeni spojrzeli na dzieło filozofa w kontekście medycyny umysłu, zakładającej, że zjednoczenie ciała i duszy pozwala osiągnąć praktyczną mądrość.
Nowe spojrzenie na idee stoików
Medycyna umysłu w filozofii szesnasto- i siedemnastowiecznej obejmuje niezbadane obszary intelektualne. W tym okresie, teologowie, retorycy i medycy opracowywali metody mające umożliwić współpracę duszy i ciała. W ramach swego rodzaju prototypu badań interdyscyplinarnych połączono idee stoickie z modelami autoanalizy religijnej. W efekcie opracowywano rygory dobrego życia, lekarstwa na namiętności oraz metody kontrolowania własnych myśli.

Za sprawą krzyżowania się różnych dziedzin, powstały w ten sposób system wiedzy nie wpisywał się w żadną niszę instytucjonalną. Dlatego też tło to było pomijane w badaniach nad historią filozofii przyrody tego okresu. Uczestnicy projektu MOM (The medicine of the mind and natural philosophy in early modern England: A new interpretation of Francis Bacon), finansowanego ze środków UE, postanowili nadrobić te zaległości.

Nowatorskie poglądy na temat filozofii przyrody Bacona rozpowszechniano na konferencjach, warsztatach i seminariach. Owocem pięciu lat badań jest także współpraca z innymi uczonymi zajmującymi się Baconem i historią życia umysłowego wczesnej nowożytności. Uwzględnienie różnych historycznych dyscyplin, takich jak wczesnonowożytna filozofia, teologia, medycyna, nauka i literatura, pomogło w uzyskaniu pełniejszego obrazu filozofii przyrody Bacona.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Francis Bacon, filozofia przyrody, medycyna umysłu, teologia, nauka, literatura
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę