Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

HIPE AE 440 — Wynik w skrócie

Project ID: 285842
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Francja

Testowanie silników wysokoprężnych (HCE)

Finansowani ze środków UE inżynierzy wywarli znaczący wpływ na rozwój branży lotniczej poprzez zastosowanie po raz pierwszy w śmigłowcach silnika tłokowego z napędem naftowym. Po wprowadzeniu na rynek technologia niższego zużycia paliwa wyznaczy całkowicie nowe standardy.
Testowanie silników wysokoprężnych (HCE)
Silnik wysokoprężny (HCE) zaprojektowany dla śmigłowców został testowany po raz pierwszy w ramach projektu badawczego HIPE AE 440 (Diesel powerpack for a light helicopter demonstrator). Model pokazowy o mocy na wale silnika 440 miał napędzać podczas testowych lotów zmodyfikowany model Airbus H120.

HCE to chłodzony cieczą, składający się z ośmiu cylindrów czterosuwowy silnik tłokowy napędzany naftą. Rdzeń silnika został zaprojektowany przez francuską firmę specjalizującą się w silnikach do samochodów wyścigowych. Austriacki partner tej firmy skupił się natomiast na takich komponentach jak całkowicie autonomiczny cyfrowy system sterowania silnika oraz na jego zdolności do lotu.

Masa całkowita silnika HCE to ok. 250 kg. Silnik turbowałowy o zbliżonej wydajności ważyłby ok. 130 kg. Silnik HCE zachowuje swoje osiągi od wysokości poziomu morza do 2 500 m oraz w temperaturze atmosfery wzorcowej (ISA) + 20. W takich warunkach niemożliwe jest wydajne działanie silników turbowałowych.

Konstruktorzy modelów pokazowych silnika HCE, będącego w części zintegrowanym prototypem technologicznego wiropłatu ekologicznego opracowanego w programie Czyste Niebo, byli przekonani o użyteczności takiego silnika w lekkim śmigłowcu. Obniżone zużycie paliwa (do 50%) umożliwi niemal dwukrotne zwiększenie zasięgu śmigłowca przy takim samym obciążeniu.

Po szeroko zakrojonych testach inżynierzy HIPE AE 440 ocenili sposób, w jaki model wchodzi w interakcje z kadłubem pod względem wibracji oraz cenili jego niezawodność. Silnik HCE był stopniowo napędzany, tak aby uniknąć nieoczekiwanych awarii i ostatecznie potwierdzić założenia dotyczące wydajności.

Na koniec silnik HCE został zintegrowany z pokazowym śmigłowcem, a jego dziewiczy lot został z powodzeniem wykonany w listopadzie 2015 r. Podczas lotu testowego silnik HIPE AE 440 spalił ok. 40% mniej paliwa niż konwencjonalne turbiny. Co najważniejsze, dzięki mniejszemu zużyciu paliwa ograniczono również poziom emisji gazów wydechowych oraz poziom hałasu.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Silnik Diesla, lotnictwo, lekkie śmigłowce, HIPE AE 440, żelazne ptaki, turbowałowy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę