Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

HICOMP — Wynik w skrócie

Project ID: 278483
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Kompozyty w silnikach samolotów pasażerskich

Ze względu na stale rosnącą presję na niższe zużycie paliwa i mniejszą emisję spalin w samolotach pasażerskich, podejmowane są działania zmierzające do zastąpienia metali w podzespołach silników lotniczych kompozytami o osnowie polimerowej.
Kompozyty w silnikach samolotów pasażerskich
Finansowany ze środków UE projekt HICOMP (Development and manufacture of high temperature composite aero engine parts) został wdrożony w celu zastosowania włókien węglowych na laminatach podzespołów silnika lotniczego. Głównym zadaniem było wyprodukowanie lekkich komponentów do pokazowego silnika turbowentylatorowego w programie Sustainable and Green Engines (SAGE).

Platforma SAGE w ramach inicjatywy Czyste Niebo stanowi dobry przykład, w jaki sposób nową koncepcję silnika można udoskonalić poprzez zastosowanie kilku innowacyjnych technologii. Oczekuje się, że zużycie paliwa i emisje dwutlenku węgla (CO2) w modelu pokazowym będzie można zmniejszyć o nawet 15% w porównaniu do aktualnie używanych silników turbowentylatorowych.

Zespół pracujący w projekcie HICOMP utworzył podzespoły silnikowe, korzystając z termoutwardzalnej żywicy, która jest wytrzymała na temperaturę eksploatacji do 350°C. Badacze określili najbardziej praktyczny i najbardziej ekonomiczny proces wytwórczy, który umożliwia spełnienie wymogów w zakresie wydajności. Podzespoły pokazowe zostały następnie wyprodukowane i wykorzystane na miejsce ciężkich części tytanowych w sprężarce silnikowej.

Surowce zostały wybrane na podstawie wyników rozległych testów potwierdzających ich przydatność i skuteczność. Dodatkowo, projekty modelu pokazowego były oceniane pod kątem przydatności dla wybranych procesów produkcji kompozytów. Wyniki zostały wykorzystane do zdefiniowania geometrii narzędzi zapewniającej kompatybilność z współpracującymi częściami.

Przed realizacją projektu HICOMP użycie kompozytów z osnową polimerową było ograniczone wyłącznie do technologii niszowych. Koszt surowców był bardzo wysoki i występowało wiele trudności z ich produkcją na dużą skalę. Ostanie osiągnięcia w zakresie wysokotemperaturowych technologii żywicowych umożliwiły zastosowanie kompozytów na wielu innych polach, w tym w silnikach samolotów pasażerskich.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Silniki lotnicze, zużycie paliwa, samoloty pasażerskie, kompozyty z osnową polimerów, HICOMP
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę