Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

GAPRR — Wynik w skrócie

Project ID: 312711
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Płeć i aktywizm antyimigracyjny w Europie

Przełomowe badanie rzuca światło na wymiar płciowy antyimigracyjnych ruchów społecznych we współczesnej Europie.
Płeć i aktywizm antyimigracyjny w Europie
Dotychczasowe badania analizujące role odgrywane przez kobiety i płeć w populistycznych partiach radykalno-prawicowych (ang. "radical right populist" — RRP) były ograniczone. Co więcej w kilku istniejących badaniach jakościowych płci i aktywizmu RRP nie udało się systematycznie porównać praktyk kobiet i mężczyzn.

Finansowany przez UE projekt GAPRR (Gendering activism in populist radical right parties. A comparative study of women's and men's participation in the Northern League (Italy) and the National Front (France)) uwzględniał analizę porównawczą aktywizmu w dwóch partiach RRP z podziałem na płeć. Tymi partiami były Liga Północna we Włoszech i Front Narodowy we Francji. Badano doświadczenia zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Badanie etnograficzne koncentrowało się na sposobie, w jaki relacje między płciami kształtują strategie obu partii oraz jak wpływają na działania aktywistów, narrację oraz motywy. Badano również sposób zmiany relacji między płciami w ramach tych procesów oraz powiązanie z klasą i wiekiem.

Partie RRP odwołując się do płci, chcą tworzyć nowoczesny, poważany wizerunek publiczny. Obecnie próbują one normalizować swój przekaz i legitymizować swoje postulaty antyimigracyjne, używając argumentów i tematów tradycyjnie stosowanych przez lewicę i feministki, takie jak obrona praw kobiet i osób homoseksualnych.

Oryginalne wyniki badania wskazują, że strategie tych partii są kształtowane przez skład narodu w zakresie etniczności i płci. Dodatkowo projekt GAPRR wskazuje, że kobiety dołączają do tych ruchów nie tylko za przykładem członków płci męskiej, np. ojców czy mężów, oraz że ich motywacje nie są wyłącznie związane z obroną tradycyjnej rodziny, na co wskazywały dotychczasowe badania. Przeciwnie, raport wskazuje, że partie RRP przyciągają mężczyzn z uwagi na promocję tradycyjnych wartości rodzinnych.

Omawiane prace przydadzą się pracownikom naukowym zajmującym się problematyką gender, polityki oraz etniczności, a także osobom zainteresowanym zapobieganiem ekstremizmowi politycznemu i radykalizacji.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Płeć, aktywizm, populizm radykalno-prawicowy, GAPRR, Liga Północna, Front Narodowy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę