Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

INSTINCTIVE DRIVES — Wynik w skrócie

Project ID: 200500
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Zjednoczone Królestwo

Obwody leżące u podstaw "złego" zachowania

Nasze podstawowe instynkty mogą być przyczyną potencjalnie destrukcyjnych zachowań. Naukowcy odkryli obwody w mózgu odpowiadające za te popędy i są o krok bliżej do wyjaśnienia ich.
Obwody leżące u podstaw "złego" zachowania
Otyłość i deprywacja snu są powiązane z podstawowymi instynktami łaknienia i snu. Wyjaśnienie funkcjonowania obwodów w mózgu regulujących te instynktowne popędy pomoże zwalczać problemy społeczne, takie jak otyłość.

Uczestnicy finansowanej przez UE inicjatywy INSTINCTIVE DRIVES (Orchestration of instinctive drives) mieli na celu wyjaśnienie neuronalnych sygnałów odpowiadających za instynktowne popędy oraz ich związek ze zdrowiem i chorobą. Naukowcy skupili się na neuronach o znanej roli w śnie i łaknieniu.

Uczestnicy projektu chcieli odkryć, jak neurony oreksynowe, które kontrolują łaknienie i sen, generują elektryczne oraz chemiczne sygnały, i jak oddziaływają one ze sobą nawzajem. Chcieli również powiązać zmienione wersje tych neuronów z chorobami odnoszącymi się do równowagi energetycznej i snu.

Naukowcy zaobserwowali mechanizmy generowania impulsów przez neurony oreksynowe. Odkryli oni nowe sposoby kontrolowania aktywności neuronów oreksynowych poprzez dietę oraz ich łączność z innymi ośrodkami w mózgu.

Uczestnicy projektu INSTINCTIVE DRIVES odkryli, że neurony oreksynowe są nadwrażliwe w mózgach osób cierpiących na pląsawicę Huntingtona. Naukowcy odkryli również, że sąsiadujące populacje neuronów są generatorami fazy REM snu.

Badanie to przenosi nas o krok bliżej do wyjaśnienia procesów snu i łaknienia, jak również konsekwencji nieprawidłowego funkcjonowania tych popędów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Instynkty podstawowe, mózg, instynktowne popędy, otyłość, łaknienie, sen, neurony oreksynowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę