Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

ERC

ADIPODIF — Wynik w skrócie

Project ID: 205641
Źródło dofinansowania: FP7-IDEAS-ERC
Kraj: Szwajcaria

W kierunku zdrowego tłuszczu

Tkanka tłuszczowa uważna jest za miejsce przechowywania energii. Ponadto przez dugi okres uważano, że tłuszcz jest całkowicie niepożądany i powoduje zaburzenia, takie jak cukrzyca typu 2 czy nadciśnienie. .
W kierunku zdrowego tłuszczu
Tkanka tłuszczowa może składać się z brunatnych lub białych komórek tłuszczowych lub nawet z komórek "brązowych w białych". W ostatnim czasie naukowcy odkryli, że tkanki te mają kluczowe znaczenie w utrzymywaniu prawidłowych procesów metabolicznych. Kluczem do dobrego zdrowia jest zatem równowaga pomiędzy energią spożywaną a energią zużywaną.

Naukowcy pracujący w projekcie ADIPODIF (Adipocyte differentiation and metabolic functions in obesity and type 2 diabetes) przeanalizowali rolę tkanki tłuszczowej w zdrowym organizmie oraz w organizmie z zaburzeniami metabolicznymi. Zastosowano modele zwierzęce i wykonano badania obejmujące manipulację genetyczną oraz interwencje żywieniowe za pomocą naturalnych związków.

Wyniki badania wskazują na nowe węzły regulacyjne u badanych osób otyłych, które ułatwiają kontrolowanie tworzenia się tkanki tłuszczowej. Badacze udowodnili, że aktywacja procesu tworzenia się tkanki tłuszczowej poprawia i przywraca procesy metaboliczne. Informacja ta może mieć duże znaczenie w leczeniu bądź zapobieganiu cukrzycy typu 2. Brunatna tkanka tłuszczowa w szczególności ułatwia spalanie kalorii.

Innym ważnym odkryciem jest wymienialność tkanki brunatnej i białej. Biorąc pod uwagę, że brunatne tkanki są metabolicznie aktywne, zamiana białej tkanki na brązową może mieć duże znaczenie w programach utraty wagi i leczeniu otyłości.

Aktualnie naukowcy z projektu ADIPODIF pracują nad przełożeniem wyników z eksperymentów z udziałem zwierząt na zastosowania kliniczne. Nowe podejścia zwiększające zużycie energie mogą okazać się skuteczne w leczeniu zaburzeń metabolicznych, takich jak otyłość lub cukrzyca typu 2.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Tłuszcz, nadwaga, tłuszczowy, brunatna tkanka tłuszczowa, metabolizm, genetyczny, odżywianie, cukrzyca
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę