Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Świeże owoce dla wszystkich

Świeże owoce są ważną częścią zdrowej diety, jako że zmniejszają ryzyko choroby naczyniowej i otyłości. Uczestnicy finansowanego przez UE konsorcjum stworzyli łatwy w jedzeniu, zdrowy produkt owocowy w poręcznym opakowaniu, o wydłużonej przydatności do spożycia.
Świeże owoce dla wszystkich
Celem projektu EASYFRUIT (Active packaging for extended shelf life of peeled and cut fruit) było stworzenie protokołu minimalnego przetwarzania w połączeniu z aktywnym pakowaniem, aby wydłużyć o 5 dni przydatność do spożycia obranych i pociętych pomarańczy i ananasów.

Konsorcjum małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) miało za zadanie pokonać bariery technologiczne napotkane podczas tworzenia nowych protokołów oraz aktywnego pakowania. Objęło ono dwie firmy produkujące cięte świeże owoce, dwie firmy opakowaniowe, dwa centra badawcze wyspecjalizowane w technologiach pakowania żywności oraz międzynarodowego sprzedawcę reprezentującego 15 000 sklepów.

Partnerzy projektu opracowali procedurę minimalnego przetwarzania obranych i świeżo ciętych pomarańczy oraz ananasów, jak również opakowania w postaci aktywnego filmu oraz tacki. Zwiększy to spożycie owoców, które są szczególnie trudne w obieraniu, takich jak ananasy, zmniejszając w związku z tym powszechność występowania chorób związanych z niedoborem świeżych owoców.

Przedłużenie okresu przydatności do spożycia ciętych owoców poprzez nowe rozwiązania w dziedzinie pakowania zwiększy konkurencyjność, sprzedaż i obroty tego specyficznego sektora. Pomoże to również w ograniczeniu odpadów generowanych podczas obierania i cięcia świeżych owoców.

Dzięki projektowi EASYFRUIT osoby, które w innym przypadku nie miałyby czasu na przygotowanie świeżych owoców lub które mogłyby mieć z tym trudności, jak osoby starsze i niesprawne, będą mogły czerpać korzyści zdrowotne z ich spożycia.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Świeże owoce, zdrowa dieta, przydatność do spożycia, EASYFRUIT, pakowanie aktywne, pomarańcza, ananas
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę