Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

VIWAS — Wynik w skrócie

Project ID: 314255
Źródło dofinansowania: FP7-TRANSPORT
Kraj: Niemcy

Większa konkurencyjność transportu pojedynczymi wagonami

Pojedyncze wagony i grupy wagonów pozostają ważną częścią systemu towarowego transportu kolejowego. Jego udział w rynku maleje jednak w ostatnich latach ze względu na wysokie koszty produkcji i niskie standardy jakości.
Większa konkurencyjność transportu pojedynczymi wagonami
W ramach projektu VIWAS (Viable wagonload production schemes) powstało konsorcjum złożone z 10 europejskich firm i instytucji badawczych, specjalizujących się w transporcie kolejowym i logistyce. Uczeni starali się zaprezentować innowacyjne i praktyczne rozwiązania do zrównoważonego transportu wagonowego. W skład konsorcjum VIWAS weszło kilku operatorów kolejowych, dostawców infrastruktury i partnerów doradczych/naukowych.

Korzystający ze środków unijnych badacze potwierdzili możliwości zastosowania oraz skuteczność opracowanych rozwiązań, przeprowadzając próby w terenie i pilotażowe testy oparte na studiach przypadków biznesowych. Owocem projektu VIWAS jest kilka innowacyjnych rozwiązań.

Po pierwsze, udoskonalono tzw. operacje "ostatniej mili", łączące lokomotywy hybrydowe i dwufunkcyjne lokomotywy manewrowe, co pozwoliło na obniżenie kosztów. Nowa metoda produkcji przeznaczona do dostarczania "ostatniej mili" polega na rozdzieleniu ruchów pociągu i procesów manewrowania na bocznicach poprzez zastosowanie dwufunkcyjnych pojazdów torowo-drogowych. Lokomotywy hybrydowe mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia dostępu do regionalnych sieci kolejowych i dalszej poprawy wskaźników środowiskowych. Naukowcy opracowali także modułowe technologie wagonów, przeznaczone do elastycznego i efektywnego wykorzystania zasobów. Dokładniej mówiąc, opracowano trzy prototypowe komponenty: Flex Freight Car oraz Timber Cassette 2.0 firmy Wascosa oraz Container Loading Adapter firmy SBB Cargo.

Nowy system inteligentnej telematyki wagonów umożliwia skuteczniejsze śledzenie towarów przy niższych kosztach. Opracowano też nowe narzędzie symulacyjne do planowania i optymalizacji sieci transportu pojedynczymi wagonami (SWL). Narzędzie to pomaga kolejowym sieciom transportowym w optymalizacji systemów produkcji SWL. Jest ono oparte na oprogramowaniu open source MatSIM i modeluje trasy wagonów towarowych zgodnie z trasami w rzeczywistej sieci SWL.

Rezultaty projektu mają charakter zarówno bezpośredni, jak i pośredni. Bezpośrednie wyniki widoczne są w postaci niższych kosztów, stabilizacji ilości przewożonych towarów oraz zysków w konkretnych obszarach rynku. Projekt VIWAS toruje drogę zrównoważonemu odbudowaniu i stabilizacji ilości przewożonych towarów. Rezultaty pośrednie, takie jak pozytywny wpływ na środowisko, zwiększone bezpieczeństwo i pobudzenie europejskiego sektora transportu wagonowego, zaczną być widoczne w dalszej perspektywie. Film wideo na temat projektu można obejrzeć tutaj.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Pojedynczy wagon, transport, transport kolejowy, VIWAS, lokomotywy hybrydowe, telematyka wagonu
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę