Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowy język programowania pomaga w udoskonaleniu interakcji człowiek-maszyna

Rozwój nowego języka programowania pomaga inżynierom i projektantom pracującym w przemyśle motoryzacyjnym udoskonalać interakcję człowiek-maszyna w celu budowania lepszych samochodów.
Nowy język programowania pomaga w udoskonaleniu interakcji człowiek-maszyna
Branża motoryzacyjna szybko się zmienia, szczególnie jeżeli chodzi o współpracę człowieka z systemami automatycznymi. Technologie komunikacji bezprzewodowej, systemy autopilota i rozwiązania informacyjno-rozrywkowe łączą się z zaawansowanymi technologicznie funkcjami, takimi jak wykrywanie pieszych czy unikanie kolizji. Celem finansowanej ze środków UE inicjatywy FMHAI (Formal analysis and modeling of human-automation interaction) było stworzenie formalnego języka przeznaczonego do zaawansowanego tworzenia specyfikacji, projektowania i oceny systemów motoryzacyjnych i ich interfejsów użytkownika.

Uczestnicy projektu podjęli współpracę ze specjalistami z koncernu General Motors. Opracowano język specyficzny dla przemysłu motoryzacyjnego, który z powodzeniem przetestowano na kilku projektach nowych samochodów, dzięki czemu stał się on jednym z języków specyfikacyjnych stosowanych przez General Motors.

Ważnym osiągnięciem było przygotowanie wspólnie z General Motors publikacji na temat tworzenia formalnych specyfikacji dotyczących interakcji człowiek-maszyna. Powstał również artykuł opisujący możliwości wykorzystania języka do projektowania i modelowania zautomatyzowanych komponentów kierowania pojazdem, takich jak system utrzymujący samochód na środku pasa czy zaawansowany tempomat.

Uczestnicy projektu FMHAI przygotowali grunt pod wykorzystanie nowego języka do wykrywania wad systemów człowiek-maszyna stosowanych w samochodach. W efekcie określono nowe właściwości projektów i zasady projektowania heurystycznego, z których mogą korzystać inżynierowie i projektanci w celu rozwijania systemów informacyjno-rozrywkowych. Powstały zasady projektowania systemów interakcji człowiek-maszyna, a uczeni przeanalizowali też projektowanie wyświetlaczy integracyjnych.

Opracowano ponadto nowe narzędzia projektowe, wykorzystywane aktualnie przez specjalistów z General Motors. Narzędzia te zbudowano przy pomocy metod opartych na grafach, umożliwiających obliczanie dynamiki między elementami informacyjnymi na wyświetlaczu głównym pojazdu. Rezultaty omawianej inicjatywy wywarły już istotny wpływ na rozwój systemów interakcji człowiek-maszyna.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Interakcja człowiek-maszyna, FMHAI, motoryzacyjne, General Motors, trzymanie się środka pasa, tempomat
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę