Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

EURECA — Wynik w skrócie

Project ID: 303024
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Niemcy

Tanie ogniwa paliwowe do małych instalacji kogeneracyjnych

Naukowcy z UE opracowali nową generację mikrosystemów skojarzonego wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej (mikro-CHP), oparte na ogniwach paliwowych, tworząc podwaliny pod wprowadzenie takich urządzeń na rynek.
Tanie ogniwa paliwowe do małych instalacji kogeneracyjnych
Europejski strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych (SET) wskazuje na potrzebę wprowadzenia na rynek bardziej wydajnych urządzeń i systemów do konwersji i końcowego wykorzystania energii, przeznaczonych do budynków, transportu i przemysłu, w tym między innymi systemów poligeneracyjnych i ogniw paliwowych. Projekt EURECA (Efficient use of resources in energy converting applications) pomógł w opracowaniu systemów mikro-CHP opartych na zaawansowanych ogniwach paliwowych z membraną elektrolitowo-polimerową.

W toku realizacji projektu odnotowano postępy we wszystkich obszarach. Naukowcy zoptymalizowali materiały potrzebne do wytwarzania membran oraz płytki dwubiegunowe do ogniw paliwowych pracujących w temperaturze od 90 do 120°C. Aby obniżyć koszty ogniw paliwowych, zespół zmniejszył zawartość platyny przeprowadzającej reakcję katalityczną, starając się uzyskać obciążenie poniżej 0,2 gr/KW.

Po pracach optymalizacyjnych dotyczących konstrukcji stosu oraz pola przepływu płytek dwubiegunowych pod kątem średnich temperatur, zespół zintegrował ogniwa paliwowe z systemem mikro-CHP. Uzupełnieniem prac eksperymentalnych było modelowanie. Udało się uzyskać sprawność wytwarzania energii elektrycznej rzędu 40%. Prototypowe urządzenia mikro-CHP wypadły dobrze w testach, osiągając żywotność około 12 000 godzin.

Uczestnicy projektu EURECA pracowali nad zwiększeniem opłacalności technologii mikro-CHP. Dzięki wysokiej sprawności elektrycznej, ogniwa paliwowe bardzo dobrze nadają się do wykorzystania w systemach mikro-CHP. Ponadto zastosowanie ogniw paliwowych do spalania paliwa pozwala na pokonanie trudności związanych z oczyszczaniem i zwilżaniem gazów, typowych dla wymienników ciepła.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Ogniwa paliwowe, mikrosystemy skojarzonej produkcji energii cieplnej i elektrycznej, mikro-CHP, EURECA, membrana elektrolitowo-polimerowa
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę