Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowatorskie elektroniczne tożsamości oferują obywatelom dostęp do dużego zakresu usług, zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego.

W ramach europejskiego projektu stworzono bezpieczną infrastrukturę tożsamości elektronicznej, która może być wykorzystywana na dużą skalę w całej UE, oferując wiele usług i wspierając konkurencyjność.
Nowatorskie elektroniczne tożsamości oferują obywatelom dostęp do dużego zakresu usług, zarówno z sektora publicznego jak i prywatnego.
Nasze codzienne transakcje często odbywają się online i są realizowane z wykorzystaniem wielu różnych tożsamości elektronicznych, do których potrzebne są hasła. Dotyczy to zarówno kont użytkownika w instytucjach państwowych, jak i jego kont w serwisie sprzedającym ubrania.

Jednakże korzystanie z tych tożsamości wiąże się z problemami bezpieczeństwa, a także koniecznością posiadania wielu różnych haseł i kont przez jednego użytkownika. Problem ten można rozwiązać poprzez stworzenie ogólnodostępnego, zaufanego i bezpiecznego systemu tożsamości elektronicznej.

W ramach jednego z finansowanych przez UE projektów FUTUREID opracowano nowatorski system tożsamości elektronicznej, który umożliwia użytkownikom dostęp do szerokiego zakresu usług — począwszy od eZdrowia i usług bankowych aż po konta do zakupów online — wszystko to w obrębie jednego bezpiecznego systemu.

Podstawą tej koncepcji są elektroniczne karty tożsamości, które są już stosowane w wielu krajach UE, takich jak Belgia, Austria i Estonia. Projekt FUTUREID rozszerza wykorzystanie kart eID, włączając do nich usługi służby zdrowia, sądów i organów ścigania, oraz bezpieczne generatory kodów podobne do tych, z których korzystają banki i firmy z sektora prywatnego.

"Kradzież tożsamości jest ogromnym problemem w przypadku uwierzytelniania z użyciem hasła, a dzięki systemom eID taka kradzież tożsamości jest dla atakujących dużo bardziej kosztowna", wyjaśnia Heiko Roßnagel, koordynator projektu FUTUREID.

Ponadto "bezpieczne i godne zaufania tożsamości stają się coraz ważniejsze z uwagi na rosnącą liczbę transakcji odbywających się w internecie. Mają kluczowe znaczenie dla sprawnego działania wewnętrznego rynku UE", mówi Roßnagel.

"Konkurencyjność Europy w dużym stopniu zależy od znalezienia innych metod uwierzytelnienia niż nader podatne na ataki elektroniczne tożsamości chronione hasłem", dodaje.

Korzystając z systemu eID opracowanego w ramach projektu, użytkownicy mogą posługiwać się swoimi obecnymi tożsamościami elektronicznymi. System FutureID system został zaprojektowany tak, aby obsługiwać wszystkie technologie kart eID, generatorów kodów i tożsamości mobilnych, a także by mógł współpracować z istniejącymi infrastrukturami eID.

"W podejściu FUTUREID korzystamy z tego co już istnieje i dodajemy interoperacyjność, skuteczniej chronimy prywatność i tworzymy spójne doświadczenie użytkownika przede wszystkim z myślą o szerokim zakresie usług", mówi Roßnagel.

Zgodnie z ideą projektu, mają na nim skorzystać obie strony: Użytkownicy będą chętniej korzystać z szerokiej oferty usług. Natomiast dostawcy usług będą korzystać z potencjału w postaci dużej liczby użytkowników, co będzie stanowiło zachętę do inwestowania w system eID.

"FUTUREID umożliwia graczom z sektora prywatnego oferowanie usług na wolnym rynku usług pośrednictwa. Jest to korzystne dla konkurencyjności cenowej, elastycznego podejścia do potrzeb rynku, wspierania niszowych rynków, a także dla innowacyjności technologicznej", mówi Roßnagel.

Jednocześnie użytkownicy mogą zdecydować, ile danych osobowych chcą ujawnić, co oznacza, że system jest atrakcyjny dla osób dbających o ochronę swojej prywatności.

Obecnie niektóre systemy eID ujawniają cały zestaw informacji zawarty w eID każdemu dostawcy usług, nawet jeśli wymagane jest jedynie podanie obywatelstwa czy potwierdzenie wieku, wyjaśnia Roßnagel. Według niego FUTUREID pozwala na rozwiązanie tego problemu.

Chociaż systemy eID są dopiero we wczesnej fazie rozwoju, nie ulega wątpliwości, że aby pozostać użytecznym i bezpiecznym medium w przyszłości, internet musi wyjść poza etap haseł. W niektórych krajach w Europie systemy eID zostały już wdrożone, jednak nadal brakuje usług, które zachęciłyby użytkowników do aktywowania eID, zainstalowania czytników kart lub innych systemów i zapamiętania PINu.

"Właśnie dlatego FUTUREID położył tak duży nacisk na sektor prywatny, ponieważ to wyłącznie te usługi skłonią obywateli do faktycznego korzystania z eID", mówi Roßnagel.

Projekt został zakończony opracowaniem kluczowych koncepcji, pozwalających na skuteczne i zrównoważone wdrożenie wielkoskalowych infrastruktur zarządzania tożsamością w Europie i poza jej granicami.

"Weszliśmy już w drugą rundę rozmów z głównym interesariuszem, dotyczących najlepszego sposobu zademonstrowania wielkoskalowego zastosowania tej technologii.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

FUTUREID, tożsamość elektroniczna, bezpieczeństwo teleinformatyczne, hasło, eID, prywatność
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę