Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Wzory chronią poruszające się zwierzęta przed drapieżnikami

Powszechnie wiadomo, że zwierzęta wykorzystują różne kolory i wzory do stapiania się z otoczeniem, dzięki czemu drapieżnikom trudniej jest je dostrzec. Dużo mniej wiemy jednak na temat wzorów, które wyewoluowały w celu ochrony zwierząt podczas przemieszczania się w poszukiwaniu pokarmu i partnera, kiedy to są szczególnie narażone.
Wzory chronią poruszające się zwierzęta przed drapieżnikami
Występowanie kontrastowych wzorów, na przykład czarnych i białych pasów, nie ukrywa zwierzęcia, ale utrudnia schwytanie go przez drapieżnika. Ten rodzaj kamuflażu, nazywany deformującym, myli drapieżnika, zmieniając jego postrzeganie ruchu, prędkości i trajektorii potencjalnej zdobyczy.

W ramach projektu MOTDAZZ (Dazzle markings and movement as an anti-predator strategy), finansowanego ze środków UE, badano, w jaki sposób kamuflaż deformujący może wpływać na percepcję drapieżnika, a tym samym na skuteczność chwytania zdobyczy.

Uczeni sprawdzili wpływ kamuflażu deformującego na widzenie, tworząc grę internetową Dazzle Bug, w której gracze wcielają się w rolę drapieżników i próbują chwytać zdobycz poruszającą się na ekranie komputera. Zdobycz ta ewoluuje w zależności od tego, jak łatwo jest chwytana.

Łatwo chwytane cele są usuwane z "populacji", a osobniki pozostałe przy życiu dają początek nowej generacji wzorów, imitując ewoluowanie wzorów w odpowiedzi na drapieżnictwo. Wzory te ewoluują dalej, w miarę gdy gracze starają się chwytać kolejne grupy zdobyczy.

Wyniki tego doświadczenia pozwoliły naukowcom na określenie, które wzory najskuteczniej przeciwdziałały chwytaniu przez drapieżniki po wyeliminowaniu innych czynników selekcyjnych. Wzory wygenerowane w grze Dazzle Bug okazały się być skuteczne w manipulowaniu percepcją prędkości.

Następnie uczeni zbadali wpływ kamuflażu deformującego na widzenie prawdziwych drapieżników, pokazując ptakom ruchome cele o wysoce kontrastowych wzorach. Pozwoliło to na stworzenie realistycznego scenariusza drapieżnictwa, służącego do określenia, czy znaki, kształt i prędkość mają znaczenie dla uniknięcia schwytania przez drapieżnika.

W projekcie MOTDAZZ połączono ekologię sensoryczną, fizjologię i badania poznawcze w celu ustalenia, czy wzory kamuflażu deformującego mogą wpływać na skuteczność chwytania zdobyczy poprzez zmianę sposobu ich postrzegania przez drapieżniki. Naukowcy określili, które wzory są najbardziej skuteczne oraz w jaki sposób zwierzęta wyewoluowały w celu chronienia się przed atakiem, gdy są w ruchu.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Zdobycz, drapieżniki, kamuflaż deformujący, MOTDAZZ, chwytanie zdobyczy, Dazzle Bug
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę