Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

SMART-RIPE — Wynik w skrócie

Project ID: 613827
Źródło dofinansowania: FP7-KBBE
Kraj: Hiszpania
Dziedzina: Rolnictwo i leśnictwo

Świeże powietrze dla sera

Zespół naukowców z UE pomógł poprawić proces dojrzewania serów dzięki technologii wentylacji sekwencyjnej. Nowe systemy zmniejszają zużycie energii, a jednocześnie poprawiają wydajność i jakość produktu. Można jest stosować w małych i tradycyjnych przedsiębiorstwach.
Świeże powietrze dla sera
Produkcja sera jest sztuką o długiej tradycji, ale możliwa jest poprawa wydajności dojrzewania dzięki nowoczesnej, kontrolowanej wentylacji. Choć istnieją odpowiednie systemy nadające się do nowoczesnych zakładów, nie nadają się one do tradycyjnych wytwórni, tworzących lwią część sektora.

W ramach projektu SMART-RIPE (New ripening room monitoring technology for improving the efficiency and sustainability of cheese ripening processes), finansowanego ze środków UE, rozwinięto prace przeprowadzone w ramach wcześniejszej unijnej inicjatywy TRUEFOOD (2006-2010), w której powstały nowe technologie wentylacji sekwencyjnej, umożliwiające kontrolowanie dojrzewania sera i zmniejszenie zużycia energii. W projekcie SMART-RIPE wykorzystano zdobycze tej wcześniejszej inicjatywy do zbudowania prototypowego systemu opartego na koncepcji TRUEFOOD.

Rozwiązanie to ma pomóc małym i tradycyjnym firmom w energooszczędnej optymalizacji procesów dojrzewania sera, a także w zminimalizowaniu strat surowca. W systemie wykorzystano innowacyjne czujniki i oprogramowanie sterujące.

Zużywa on o 40-60% mniej energii podczas dojrzewania. Pomaga w ten sposób producentom w zachowaniu konkurencyjności na rynku wymagającym ekologiczności i obniżania emisji dwutlenku węgla. Oddziaływanie systemu na środowisko okazało się być o 40% mniejsze niż w przypadku systemów konwencjonalnych.

Ponadto, system przyczynia się do zmniejszenia strat masy sera (przez odparowywanie wody) o od 0,6 do 0,9%. Oznacza to większą wydajność bez pogorszenia jakości, a także minimalną ilość odpadów.

Producenci mogą też zdalnie monitorować pomieszczenia, w których dojrzewają sery, a także rozszerzyć system na inne pomieszczenia bez ponoszenia dużych kosztów.

Technologia SMART-RIPE umożliwia producentom klasyfikowanie wyrobów na podstawie jakości i oddziaływania na środowisko. Poprawa wydajność i obniżenie kosztów pomagają ponadto w zwiększeniu zysków.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Dojrzewanie sera, wentylacja sekwencyjna, produkcja sera, SMART-RIPE, TRUEFOOD
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę