Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Szkolenia dotyczące wszechobecnego białka ubikwityny i układu ubikwityna-proteasom

Ubikwityna (Ub) i molekuły podobne do ubikwityny (UbL) są związane ze złożonym układem ubikwityna-proteasom (UPS), niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Badacze z UE prowadzili szkolenia dla młodych naukowców dotyczące tego ważnego obszaru badań.
Szkolenia dotyczące wszechobecnego białka ubikwityny i układu ubikwityna-proteasom
UPS jest niezbędnym elementem wielu procesów komórkowych, jako że reguluje aktywność i stabilność białek. Ub jest niewielkim białkiem występującym we wszystkich tkankach organizmów eukariotycznych. Odgrywa ono istotną rolę w degradacji białek i innych procesach komórkowych. Ubikwitynacja jest to proces, w którym Ub przyłączana jest do innego, docelowego białka.

Projekt UPSTREAM (European research training in the ubiquitin proteasome system) jest częścią międzynarodowej sieci badań europejskich, dotyczących chemicznych, biochemicznych, molekularnych, rozwojowych i genetycznych aspektów molekuł Ub i UbL.

Sieć UPSTREAM zrzeszyła 11 początkujących naukowców i jednego doświadczonego badacza z krajów europejskich i azjatyckich. W grupie naukowców znalazło się siedem kobiet, co jest imponujące, zważywszy na utrzymującą się tendencję do przewagi mężczyzn w zespołach badawczych.

Każdy z nowych badaczy rozpoczął indywidualny projekt naukowy pod nadzorem sieci UPStream, która ma zagwarantować im odpowiednie szkolenia. Uczestnicy projektu zorganizowali specjalistyczne kursy na temat ubikwitynacji i SUMOylacji oraz najnowocześniejszych metod krystalografii i ligacji w bliskości. Położono szczególny nacisk na tworzenie produktów odpowiednich do wprowadzenia na rynek, ochronę własności intelektualnej i wnioski o granty.

Stażyści programu UPSTREAM poczynili ważne postępy, które przełożyły się na liczne publikacje naukowe, wystąpienia na konferencjach oraz udział w warsztatach i spotkaniach. Działania związane z projektem, w tym zaplanowane szkolenia i kursy, przedstawiono też na jego stronie internetowej.

Działania w ramach projektu UPStream zapewniły dostępność wykwalifikowanych badaczy, specjalizujących się w biologii UPS. Jest to korzystne nie tylko dla ich perspektyw pracy na uczelni lub w przemyśle, lecz również dla sektora biomedycznego, gdyż umożliwia odkrycie nowych leków.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Szkolenia, układ ubikwityna-proteasom, ubikwityna, molekuły podobne do ubikwityny, ubikwitynacja, SUMOylacja
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę