Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

URBAN RECREATION — Wynik w skrócie

Project ID: 326060
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Grecja

Modernizacja budynków pozwala ograniczyć straty energii do zera

W ramach pewnej unijnej inicjatywy przeanalizowano techniczne, ekonomiczne i społeczne możliwości modernizacji budynków miejskich w Grecji pod kątem obniżenia strat energii do zera.
Modernizacja budynków pozwala ograniczyć straty energii do zera
Uczestnicy projektu URBAN RECREATION (Energy efficient retrofit for carbon zero and socio-oriented urban environments) badali możliwości wprowadzania rozwiązań pasywnych i prawie bezemisyjnych do istniejących środowisk miejskich. Uczeni badali też innowacyjne rozwiązania architektoniczne pozwalające na wyeliminowanie strat energetycznych w istniejących środowiskach zbudowanych.

Prace rozpoczęto od przeanalizowania badań i projektów dotyczących budynków pasywnych w obszarze metropolitalnym Aten (AMA). W tym celu przygotowano opis klimatu śródziemnomorskiego oraz zapotrzebowania na klimatyzowanie pomieszczeń związanego ze zjawiskiem miejskiej wyspy ciepła. Dokonano też przeglądu aktualnych polityk dotyczących budynków o niemal zerowym zużyciu energii (nZEB) w kontekście najnowszych europejskich dyrektyw.

Określono ponadto i przeanalizowano trzy studia przypadków rzeczywistych środowisk miejskich w AMA. Przeprowadzono symulacje energetyczne w odniesieniu do tych studiów przypadków, aby określić zapotrzebowanie na energię, przy czym ustalono, że istniejące budynki odznaczają się niskimi parametrami w zakresie energooszczędności. W rezultacie zaproponowano alternatywne scenariusze modernizacji i przetestowano je w celu sprawdzenia potencjału obniżenia zużycia energii przez wybrane techniki w skali budynków.

Uczeni zidentyfikowali także rozwiązania usuwające bariery uniemożliwiające stosowanie środków i realizację działań na rzecz obniżenia zużycia energii w warunkach miejskich. Opracowano proces umożliwiający zaangażowanie mieszkańców oraz przygotowano kwestionariusze mające na celu poznanie najważniejszych wymagań osób mieszkających w ateńskiej gminie Peristeri.

Projekt URBAN RECREATION wniósł tym samym istotny wkład w debatę na temat renowacji budynków oraz ukazał potencjał w zakresie obniżania zużycia energii w środowisku miejskim.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Pasywne, bezemisyjne, URBAN RECREATION, modernizacja, prawdziwe środowisko miejskie, obszar metropolitalny Aten, Peristeri
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę