Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Obiecujące rozwiązania w zakresie systemów komunikacji między wieloma użytkownikami

Metoda transmisji nazywana dopasowaniem zakłóceń (interference alignment, IA) umożliwia uzyskanie dużo większej przepustowości danych niż było to możliwe w dotychczas stosowanych systemach komunikacji bezprzewodowej. W ramach pewnej unijnej inicjatywy badano możliwości takiej rewolucyjnej koncepcji transmisji bezprzewodowej.
Obiecujące rozwiązania w zakresie systemów komunikacji między wieloma użytkownikami
IA ogranicza skutki zakłóceń i może być stosowane w różnych dziedzinach, w tym systemach multiple-input multiple-output (MIMO), X, komunikacji dwukierunkowej, systemach multi-hop multi-flow, komunikacji opartej na współpracy oraz sieciach komórkowych.

W tym kontekście, celem projektu IAWICOM (Interference aligned wireless communications), finansowanego ze środków UE, było opracowanie nowych praktycznych schematów IA w oparciu o te zastosowania. Prace koncentrowały się na IA i nowej koncepcji, tzw. dużego MIMO.

Partnerzy projektu przeanalizowali skuteczność obu technik, które zaczynają być postrzegane jako potencjalne rozwiązania problemu zakłóceń. Prace rozpoczęto od przeglądu literatury dotyczącej problemów związanych ze współczesną komunikacją bezprzewodową, które mogłyby zostać rozwiązane przy pomocy IA i dużego MIMO.

W kontekście IA badania koncentrowały się na praktycznych ograniczeniach, takich jak skończone opóźnienie reakcji zwrotnej informacji o stanie kanału (CSI), oraz na analizie stopnia swobody (DoF) kanału zakłóceń MIMO z ograniczoną reakcją zwrotną CSI. Partnerzy projektu wykazali, w jaki sposób systemy te wykorzystują zarówno aktualne, jak przestarzałe dane CSI do uzyskania ulepszonej wydajności DoF. Przeanalizowano także złożony z dwóch użytkowników, skorelowany w czasie kanał zakłóceń MIMO.

Jeżeli chodzi o duże MIMO, zespół IAWICOM badał wielokomórkowy i obejmujący wielu użytkowników dupleksowy system kanałów downlink MIMO z podziałem czasowym. Wyprowadzono przybliżenie wskaźnika sumy o regularnym kodowaniu wstępnym z zerowym wymuszeniem, który pomaga w obliczeniu utraty wydajności. Uczeni zbadali wpływ zmienności czasowej na kanał, wynikający z ruchu użytkowników względem stacji bazowej. W ramach badań powstały wyrażenia analityczne dotyczące wskaźnika sumy o skończonej liczbie anten stacji bazowych, a także limity asymptotyczne o nieskończonej mocy i liczbie anten stacji bazowych.

W projekcie IAWICOM opracowano nowe metody, a także włączono najnowsze metody w IA MIMO. Proponowane metody wskażą na nowe kierunki umożliwiające poprawę jakości, wydajności i ekologiczności systemów komunikacji.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Dopasowanie zakłóceń, komunikacja bezprzewodowa między wieloma użytkownikami, IAWICOM, duże MIMO
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę