Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Technologie zmiany kształtu

Naukowcy z UE przeanalizowali technologie umożliwiające zmianę kształtu skrzydeł samolotu. Zespół zaproponował sześć technologii, a pięć z nich przetestował w tunelach aerodynamicznych, łącząc także kilka systemów na samolocie bezzałogowym z pojedynczym skrzydłem.
Technologie zmiany kształtu
Zmiana kształtu skrzydła podczas lotu umożliwia poprawę osiągów samolotu. Pomysł narodził się już dawno, ale do jego wdrożenia w praktyce potrzebne są szeroko zakrojone prace badawczo-rozwojowe.

W ramach projektu CHANGE (Combined morphing assessment software using flight envelope data and mission based morphing prototype wing development), finansowanego ze środków UE, badano zastosowanie technologii zmiany kształtu w lotnictwie. Zespół przetestował różne technologie, zarówno osobno, jak i w kombinacji. Testy objęły maszyny bezzałogowe i prowadzone były z użyciem tuneli aerodynamicznych.

Zespół zaproponował i opracował sześć nowatorskich technologii koncepcyjnych zmiany kształtu. Pięć z nich poddano testom w tunelach aerodynamicznych. Wykorzystując maszyny bezzałogowe, konsorcjum potwierdziło też możliwość połączenia kilku mechanizmów zmiany kształtu na jednym skrzydle. Uczeni opracowali też i przetestowali różne poszycia oparte na jednym lub kilku materiałach, nadających się także do innych konstrukcji niż poszycie samolotu.

Opracowano modułową architekturę oprogramowania pozwalającą na określanie i uzyskiwanie optymalnego kształtu skrzydła. Powstała też nowatorska technika pomiaru kształtu. Wszystkie aspekty oprogramowania przetestowano w oparciu o projekt konstrukcyjny mechanizmów zmiany kształtu oraz testy przeprowadzone w tunelach aerodynamicznych. Oprogramowanie ma zostać ostatecznie przeznaczone do autonomicznego użytku w samolocie.

W ramach projektu zorganizowano z powodzeniem trzy warsztaty i giełdy kooperacyjne.

Projekt CHANGE walnie przyczynił się do praktycznego wdrożenia kilku technologii skrzydeł ze zmianą kształtu. Innowacje te mogą ostatecznie zaowocować obniżeniem kosztów oraz poprawą wydajności samolotów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Zmiana kształtu, samolot, skrzydła, tunel aerodynamiczny, lotnictwo, pojazdy bezzałogowe, kształt skrzydła
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę