Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Datowanie osadów w wysokiej rozdzielczości

Dzięki finansowanej ze środków UE inicjatywie opracowano nowe urządzenia i zawansowane narzędzia do datowania archiwów osadowych, które umożliwiają naukowcom lepsze zrozumienie zmian klimatycznych i środowiskowych.
Datowanie osadów w wysokiej rozdzielczości
Celem projektu HIRESDAT (High-resolution dating of sedimentary archives) było opracowanie urządzeń oferujących najwyższą możliwą rozdzielność dla datowania archiwów osadowych zmian klimatycznych i środowiskowych z przeszłości, takich jak globalne ocieplenie, poziomy dwutlenku węgla, susze i monsuny.

Uzyskana wysoka rozdzielność umożliwiła powiązanie tych wyników ze znanymi wahaniami w globalnym klimacie pozyskanymi z rejestrów morskich. Poprzez określenie dokładnego wieku osadów naukowcy mogą teraz lepiej zrozumieć możliwe przyczyny zmian środowiskowych zaobserwowanych w archiwach osadowych.

Nowe narzędzia datowania opracowane w projekcie HIRESDAT korzystają z nieograniczonej liczby aplikacji, umożliwiając badaczom zrozumienie i określenie procesów wymuszających klimat. Należą do nich erozja kontynentalna i globalna zmiana klimatu — procesy odpowiedzialne za zmiany w archiwum osadowym.

Badacze pracujący w ramach projektu opracowali automatyczny system korzystający z magnetostratygrafii i cyklostratygrafii do mierzenia magnetyzacji skał. System umieszczony jest w specjalnie zbudowanym pomieszczaniu ekranowanym magnetycznie. Miało to kluczowe znaczenie dla przeprowadzenia badania wysokiej rozdzielczości ciągłych warstw osadów, umożliwiając uznanie takiego systemu w skali międzynarodowej.

Projekt HIRESDAT przyciągnął naukowców z całego świata i aktualnie realizowany jest w ramach wielu lokalnych i międzynarodowych projektów badawczych, w których biorą udział eksperci z najlepszych grup Nauka o Ziemi. W ramach projektu ukazały się liczne publikacje na łamach czołowych czasopism naukowych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Datowanie w wysokiej rozdzielczości, archiwum osadowe, HIRESDAT, zmiana środowiskowa, proces wymuszania, magnetostratygrafia, cyklostratygrafia
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę