Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Układ limbiczny — regulacja emocji

Leczenie zaburzeń behawioralnych pozostaje obszarem pełnym wyzwań dla neuronauki. Badacze z UE pracowali nad układem limbicznym, aby lepiej wyjaśnić procesy regulacji emocji.
Układ limbiczny — regulacja emocji
Podstawowe stany emocjonalne, takie jak strach i nagroda, są przetwarzane w obwodach neuronalnych mózgu. Naukowcy z projektu FEARREWARDCIRCUITS (Circuit mechanisms of fear vs. reward in the limbic system) analizowali mechanizmy ich powstawania poprzez warunkowanie klasyczne w modelu myszy.

Uczestnicy projektu opracowali innowacyjne protokoły badań behawioralnych, aby indukować pozytywne i negatywne stany emocjonalne u myszy. Po warunkowaniu z zastosowaniem nagrody przeprowadzono warunkowanie strachem. Następnie naukowcy oceniali odpowiedzi emocjonalne i podniecenie związane z różnymi zadaniami, mierząc poziom kortykosteronu i prowadząc mapowanie całego mózgu.

Stwierdzono podobne podwyższenie poziomu kortykosteronu i nasilenie aktywności jądra łożyskowego prążka krańcowego (BNST) w mózgu podczas zadań związanych z warunkowaniem strachem i nagrodą.

Jako że rola ciała migdałowatego w aktywności emocjonalnej jest znana, podobnie jak fakt, że BNST otrzymuje sygnały z podstawno-bocznej części ciała migdałowatego (BLA), badacze manipulowali nasileniem sygnału z BLA do BNST metodami optogenetycznymi. Stwierdzono obniżenie ekspresji strachu i nagrody po aktywacji przesyłania sygnału z BLA do BNST, co wskazuje na rolę tego obwodu w kodowaniu podniecenia.

Prowadzone są dalsze badania z użyciem białek fluorescencyjnych zwanych stoperami, pozwalających mierzyć czas od aktywacji komórki dzięki zmianie koloru. Oczekuje się, że wyniki umożliwią określenie populacji neuronów aktywowanych strachem i nagrodą w obwodach BNST ciała migdałowatego.

Wiedza o regulacji emocji może znaleźć zastosowanie w leczeniu zaburzeń zachowania, w tym lęku, zaburzeń odżywiania i uzależnień. Zastosowane protokoły można dostosować i rozszerzyć na potrzeby badania innych czynności mózgu.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Limbiczny, emocje, zaburzenia behawioralne, strach, nagroda, warunkowanie klasyczne, BNST, ciało migdałowate
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę