Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

CESAME — Wynik w skrócie

Project ID: 620103
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Francja

Nowy superstop do samolotów

Naukowcy z UE porównali jeden ze stopów używanych do budowy silników lotniczych z nowym stopem, który mógłby go potencjalnie zastąpić. Testy potwierdziły, że AD730® jest skutecznym zamiennikiem, posiadającym podobne właściwości, ale łatwiejszym w wytwarzaniu.
Nowy superstop do samolotów
Aby w Europie mogły powstać bardziej ekologiczne samoloty, potrzebne są bardziej wydajne silniki, zbudowane ze stopów o doskonałych parametrach. Oczywistym kandydatem jest tu stop U720Li, jednak wytwarzanie tego metalu jest drogie.

W ramach projektu CESAME (Cost effective superalloy for advanced modern engine), finansowanego ze środków UE, badano AD730® jako alternatywny stop do budowy silników. Opracowany przez europejskie przedsiębiorstwo stop AD730® odznacza się wysoką wytrzymałością i odpornością na wysokie temperatury, a jednocześnie jest łatwiejszy i tańszy w produkcji. Zespół badawczy porównał oba stopy i zademonstrował możliwości AD730®.

W projekcie CESAME wyprodukowano 2 zestawy 10 części silnika lotniczego, po jednym z każdego stopu. Testy mechaniczne i ultradźwiękowe wykazały, że parametry AD730® są zasadniczo podobne, a w niektórych przypadkach lepsze niż stopu U720Li. W szczególności dowiedziono, że produkcja AD730® nie wymaga pras izotermicznych, pozwala na odzysk większej ilości wypływki oraz używanie większych wlewków.

Zespół uznał, że AD730® jest wartościowym zamiennikiem.

W ramach projektu CESAME zakwalifikowano nowy stop do użytku w lotnictwie. Pomoże to europejskim firmom w konkurowaniu na międzynarodowym rynku, przyczyniając się do rozwoju ekologicznego lotnictwa.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Superstop, silnik lotniczy, AD730®, ekologiczne lotnictwo, CESAME
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę