Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Szczegółowe badanie kadłubów samolotów w celu zmniejszenia hałasu

Hałas generowany przez kadłuby komercyjnych samolotów podczas lądowania jest równie silny, a nawet silniejszy niż hałas pochodzący z silnika. Celem pewnej unijnej inicjatywy było zmniejszenie hałasu generowanego przez kadłub.
Szczegółowe badanie kadłubów samolotów w celu zmniejszenia hałasu
Hałas wytwarzany przez wnękę kadłuba jest szczególnie ważny. Kiedy przepływ przechodzi przez wnękę, może powstawać intensywny dźwięk. Hałas ten zaliczany jest do kategorii hałasu typu oscylacji dynamiki płynów. Innym typem jest oscylacja rezonansowa płynu. KE wyznaczyła ambitny cel polegający na ograniczeniu hałasu generowanego przez ruch lotniczych o 10 decybeli na samolot do roku 2020.

W tym kontekście, uczestnicy finansowanego ze środków UE projektu ACOCTIA (Active control of cavity tones in aircrafts) postanowili zmniejszyć hałas generowany przez wnęki podwozia. Prace koncentrowały się na dźwiękach wytwarzanych przez wnękę w wyniku oscylacji typu dynamiki płynu i rezonowania płynu.

Aby zrealizować te założenia, wykorzystano najnowsze osiągnięcia badań w tym zakresie oraz zastosowano hybrydowe strategie pasywne/aktywne. Przy pomocy kontroli pasywnej partnerzy projektu uwzględnili konstrukcję wnęki, aby zminimalizować wszelkie sprzężenie rezonansowe między częstotliwościami wnęki a oscylacjami obu typów.

W kontekście rozwiązań hybrydowych, uczeni przeanalizowali kontrolę aktywną/pasywną dźwięków generowanych przez wnękę. Wymagało to zbadania szeregu technologii, aby umożliwić lokalną kontrolę generowania dźwięków dzięki kontroli pasywnej, aktywnej kontroli hałasu, kontroli przepływu oraz metodom adaptacyjnym i zmiennym. Przeprowadzono też doświadczalne testy w komorze bezechowej.

Dzięki projektowi ACOCTIA UE przybliżyła się do realizacji celów dotyczących ograniczania hałasu z ruchu lotniczego. Badania nad hałasem generowanym przez kadłub pozwolą zmniejszyć hałas na lotniskach i obszarach miejskich.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Kadłuby, hałas generowany przez ruch lotniczy, ACOCTIA, dźwięki generowane przez wnękę
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę