Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

DIADOM — Wynik w skrócie

Project ID: 625185
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Francja

Wiązanie azotu w diazotrofach morskich

Wiemy, że oceny odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu skutków globalnego ocieplenia. Naukowcy odkryli nowy sposób pochłaniania dwutlenku węgla (CO2) przez organizmy morskie i redukowania skutków globalnego ocieplenia.
Wiązanie azotu w diazotrofach morskich
Pierwotnymi producentami są organizmy i rośliny absorbujące światło, pochłaniające CO2 i wytwarzające pożywnie dla ekosystemów. W tym celu potrzebny jest azot.

W otwartym ocenie mikroorganizmy morskie zwane diazotrofami za pomocą wiązania azotawego produkują azot dostępny dla pierwotnych producentów. Fotosyntetyzujące diazotrofy korzystają z energii słonecznej do wiązania azotu, podczas gdy niefotosyntetyzujące diazotrofy mogą również wiązać azot na większych głębokościach oceanu, gdzie nie dociera światło słoneczne.

Badacze odkryli niedawno, że w otwartym ocenie niefotosyntetyzujące diazotrofy przewyższają liczebnie fotosyntetyzujące diazotrofy, które były początkowo uznawane za pierwotne organizmy morskie wiążące azot.

Naukowcy biorący udział w inicjatywie finansowanej ze środków UE DIADOM (Interactions between nitrogen-fixers (diazotrophs) and dissolved organic matter in the ocean) wykorzystali tę wiedzę do dalszych prac. Zbadali związek pomiędzy wiązaniem azotu przez niefotosyntetyzujące diazotrofy i materią organiczną wykorzystywaną przez te organizmy jako pożywienie.

Realizując ten cel, badacze udali się w rejs po południowo-zachodnim obszarze Oceanu Spokojnego i Morzu Śródziemnym, aby zebrać próbki i przeprowadzić eksperymenty. Zbadali wiązanie azotu, ocenili skład oceanicznej materii organicznej i wykonali testy genetyczne.

Naukowcy odkryli, że wiązanie azotu w ciemnym ocenie było porównywalne do wiązania na powierzchni. Wskaźniki wiązania były również wyższe w obszarach, w których było więcej materii organicznej.

Wskazuje to, że niefotosyntetyzujące diazotrofy mają znaczący udział w ilości wiązanego azotu dostępnego dla organizmów morskich.

Używając technik genetycznych, badacze odkryli różnorodną zbiorowość diazotrofów żyjących w ciemnym ocenie.

Przeprowadzone badania przyczyniły się do poszerzenia istniejącej wiedzy dotyczącej miejsc wiązania azotu. To z kolei wpływa na nasze zrozumienie dostępności azotu morskiego w skali globalnej, a zatem na możliwość pochłania przez oceny CO2 i łagodzenia skutków globalnego cieplenia.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Wiązanie azotu, diazotrofy, ocean, globalne ocieplenie, organizmy morskie, CO2, DIADOM
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę