Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Czynniki wpływające na płodność bydła

Białko, dzięki któremu ssaki wytwarzają zdrowe, zdolne do zapłodnienia komórki jajowe, można wykorzystać do zwiększenia płodności bydła w gospodarstwach mleczarskich.
Czynniki wpływające na płodność bydła
Niepłodność bydła staje się coraz poważniejszym problemem dla gospodarstw mleczarskich w Europie. Jedną z głównych przyczyn niepłodności krów jest niska jakość komórek rozrodczych, tzw. oocytów.

Celem finansowanej przez UE inicjatywy PRO-OVUM (Role of progesterone receptor membrane component-1 in oogenesis and mammalian fertility) była poprawa płodności bydła poprzez badania czynników wpływających na jakość oocytów.

Oocyt przechodzi kilka etapów rozwoju, zanim stanie się zdrową komórką jajową, która będzie mogła zostać zapłodniona przez plemnik. Pierwszym etapem jest podział oocytu na dwie części, przy czym każda z komórek potomnych otrzymuje połowę chromosomów komórki macierzystej. Ten proces nazywany jest dojrzewaniem oocytów i zachodzi w pęcherzykach jajnika. Kończy go owulacja, czyli uwolnienie zdolnego do zapłodnienia jajeczka.

Naukowcy podejrzewają, że białko o nazwie komponent-1 błonowego receptora progesteronu (PGRMC1) jest kluczowe dla wytwarzania oocytów. Blokowanie wytwarzania PGRMC1 zakłóca dojrzewanie oocytów, co potwierdza rolę tego białka. Ponadto badacze stwierdzili, że PGRMC1 może uczestniczyć w tworzeniu się pęcherzyków jajnikowych, które przechowują i uwalniają jajeczka, kontrolując właściwą proliferację komórek powstających w ścianie pęcherzyka jajnikowego.

Znając wpływ PGRMC1 na procesy i struktury kluczowe dla płodności samic, można będzie poprawić wskaźniki sukcesu reprodukcyjnego bydła mlecznego. Zwiększy to zyski rolników i pozwoli sprostać zapotrzebowaniu konsumentów na produkty mleczne. Może ponadto stanowić model do badań przyczyn niepłodności żeńskiej u ludzi i leczenia jej.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Płodność bydła, oocyt, PRO-OVUM, komponent-1 błonowego receptora progesteronu, pęcherzyk jajnikowy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę