Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Nowatorska technologia poprawia wykrywanie lodu na turbinach wiatrowych

Gromadzenie się lodu na powierzchni turbin wiatrowych obniża ich efektywność w rejonach o zimnym klimacie i położonych na dużych wysokościach w Europie. Inicjatywa UE miała na celu opracowanie ekonomicznego i energooszczędnego rozwiązania problemu gromadzenia się lodu.
Nowatorska technologia poprawia wykrywanie lodu na turbinach wiatrowych
Kraje, w których panują ekstremalne warunki klimatyczne i które są położone na znacznej wysokości, mają duże możliwości produkcji energii wiatrowej, która jest ogromnym i niewyczerpanym zasobem. Jednakże obawy dotyczące bezpieczeństwa, wydajności i kosztów powodują, że technologia turbin wiatrowych nie jest stosowana w obszarach o dużej dostępności wiatru. Ponadto obecnie stosowane systemy ogrzewania służące do odladzania są kosztowne i zawodne. Lód gromadzący się na łopatach turbin znacznie obniża sprawność turbiny i może prowadzić do jej wyłączenia.

Aby wyeliminować ten problem, projekt finansowany przez UE WINDHEAT (Opening new markets for SMEs: Intelligent ice sensing and de-icing system to improve wind turbine efficiency in cold climates) miał za zadanie opracować systemy wykrywania lodu i systemy odladzania, a następnie połączyć te innowacje w pojedynczą inteligentną jednostkę.

Partnerzy projektu zbudowali ekonomiczny, odporny i niezawodny system detekcji pozwalający na wykrywanie lodu gromadzącego się na łopatach turbin w czasie rzeczywistym. Technologia pozwala na wykrycie przyrostu lodu zaraz po jego pojawieniu się i identyfikację miejsca gromadzenia. Partnerzy projektu opracowali również ultraskuteczny, lekki i trwały system powlekania do odladzania dla łopat turbin wiatrowych, który jest kompatybilny ze standardowymi procesami powlekania. Jego zaletą jest zdolność do działania wyłącznie w obszarach, w których gromadzi się lód.

Zespół WINDHEAT następnie połączył oba systemy, dzięki czemu powstał nowatorski system detekcji i usuwania lodu przeznaczony do łopat turbin wiatrowych. Całe rozwiązanie sterowane jest za pomocą odpornego, wysokowydajnego inteligentnego układu sterującego.

Testy rozwiązania WINDHEAT do wykrywania i usuwania lodu z powierzchni prawdziwej turbiny wiatrowej w normalnych i ekstremalnych warunkach zakończyły się sukcesem.

WINDHEAT to znacznie bardziej zaawansowane rozwiązanie w porównaniu z innymi urządzeniami, których zadaniem jest poprawa wydajności turbiny w trudnych warunkach. Szacuje się, że minimalizując ilość energii niezbędnej do usunięcia lodu z łopat turbiny wiatrowej, technologia ta poprawi ogólną wydajność energetyczną o około 15-20%, co przyczyni się do około 10% redukcji kosztów. Rzadsza konserwacja i czyszczenie również przyczynią się do obniżenia kosztów eksploatacji.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Lód, turbiny wiatrowe, WINDHEAT, czujniki lodu, system odladzania
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę