Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Korzyści z jagód

W ramach finansowanego przez UE projektu zidentyfikowano korzystne dla zdrowia związki występujące w owocach jagodowych oraz wykorzystano procesy bioinżynieryjne, aby je syntetyzować.
Korzyści z jagód
Wiadomo, że jagody są dobre dla zdrowia i samopoczucia, a wiele z nich znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. Jednakże wielu badaczy uważa, że to zaledwie czubek góry lodowej i że prawdziwy potencjał jagód jest mocno niedoceniany. W owocach jagodowych występują złożone molekuły i związki, z których tylko niektóre przynoszą rzeczywiste korzyści dla zdrowia. Jedzenie jagód może więc nie być wystarczającym sposobem na poprawę stanu zdrowia.

Aby uchronić wszystkich przed ryzykiem bólu brzucha, badacze z finansowanego przez UE projektu BACHBERRY opracowali metodę systematycznej identyfikacji i produkcji molekuł z jagód, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Według naukowców wiele z tych molekuł może potencjalnie zapobiegać takim chorobom, jak pląsawica Huntingtona i choroba Alzheimera. Ponadto dzięki innowacyjnym metodom stworzonym w ramach projektu BACHBERRY europejski bioprzemysł będzie z większą pewnością i mniejszymi kosztami wykorzystywać ukryte korzyści jagód w produktach żywnościowych i farmaceutycznych.

"Identyfikacja żądanych związków i wytwarzanie ich w laboratorium są teraz tańsze i łatwiejsze, niż uprawy setek gatunków jagód w terenie", deklaruje koordynator projektu Alexey Dudnik. "Wykorzystanie bioreaktora pozwala uniknąć takich problemów, jak zależna od pór roku dostępność jagód, oraz zastosować bardziej przyjazne środowisku procedury ekstrakcji".

Protokół pracy z jagodami

W projekcie BACHBERRY powstał protokół pracy do odkrywania i zrównoważonego wytwarzania nowych związków fenolowych, które można wykorzystać w takich sektorach, jak medycyna oraz produkcja odżywek, żywności i kosmetyków. Aby utworzyć ten protokół pracy, rozpoczęto od pozyskania jagód różnych gatunków z całego świata: łącznie 113, w tym pochodzących z Rosji, Chile i Chin. Następnie przeprowadzono badania przesiewowe i wybrano 28 jagód o najbardziej obiecujących właściwościach. "Wybraliśmy te jagody, ponieważ miały największą różnorodność bioaktywnych związków fenolowych, molekuł na bazie węglowodorów, wytwarzanych przez rośliny i mikroorganizmy, które odgrywają kluczową rolę w zwalczaniu chorób lub służą jako barwniki", dodał Dudnik.

Następnie przetestowano ekstrakty z jagód na drożdżach będących modelami chorób człowieka, przy czym szereg wykazało bardzo obiecujące właściwości w zwalczaniu choroby Alzheimera, pląsawicy Huntingtona, SLA, cukrzycy typu II i nowotworów złośliwych. Inne miały działanie przeciwbakteryjne. "Pracowaliśmy na przykład nad produkcją bakteryjnej fizetyny, o której wiadomo, że obniża ryzyko choroby Alzheimera oraz łagodzi skutki cukrzycy u myszy", opowiada Dudnik. "Wprawdzie związek ten występuje w truskawkach, ale aby uzyskać jego odpowiednią dawkę, trzeba byłoby jeść 37 truskawek dziennie!".

Korzyści z jagód w skali przemysłowej

Ostatnim etapem było zaprojektowanie i skonstruowanie bakteryjnych fabryk do produkcji wybranych, wysoko oczyszczonych, bioaktywnych związków fenolowych w bioreaktorach, co jest niezbędne do późniejszego wdrożenia ich do produkcji przemysłowej. "Wprawdzie kontynuujemy prace odkrywcze, postanowiliśmy jednak skoncentrować się na produkcji resweratrolu, który jest modelowym związkiem fenolowym występującym w borówkach, malinach, winogronach i winie", wyjaśnia Dudnik. "Związek ten jest silnym przeciwutleniaczem, a wiele badań potwierdziło rolę regularnego spożycia czerwonego wina w tzw. paradoksie francuskim, czyli zjawisku mniejszej zachorowalności Francuzów na choroby serca, niż oczekiwana w związku z dietą wysokotłuszczową. Gdy to się udało, wykorzystaliśmy uzyskaną wiedzę do produkcji jednego z nowo odkrytych w projekcie związków bioaktywnych".

Dzięki projektowi BACHBERRY możliwe jest obecnie identyfikowanie wartościowych związków bioaktywnych, które można wykorzystać w produktach z różnych sektorów. "Stworzyliśmy nowe, innowacyjne narzędzia do wykorzystania pełnego potencjału związków fenolowych w jagodach oraz udoskonalenia produkcji biotechnologicznej tych związków na dużą skalę", podsumowuje Dudnik. "Z powodzeniem przezwyciężyliśmy ważne bariery naukowe i technologiczne w tworzeniu wydajnych protokołów pracy, które przemysł może wykorzystać do systematycznego przechodzenia od bioposzukiwań do bioprodukcji.

Słowa kluczowe

BACHBERRY, bioprzemysł, bioaktywne związki fenolowe, fenole, resweratrol, korzyści zdrowotne, protokół pracy
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę