Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Skała z Marsa wyjawia swoje sekrety

Zanim dowiemy się czy istnieje życie na Marsie, musimy wiedzieć jakie zasoby umożliwiające życie na Ziemi są dostępne na tej planecie. Naukowcy zbadali marsjańskie meteoryty na Ziemi dzięki czemu wiemy teraz, co znajduje się na powierzchni, pod powierzchnią i w atmosferze Marsa.
Skała z Marsa wyjawia swoje sekrety
Astrobiologia Marsa opiera się na wiedzy o tym, jak dużo wody zawiera wnętrze planety i jak zbudowany jest jej płaszcz w porównaniu do Ziemi. Kolejne misje na tę planetę będą zależeć od naszej wiedzy na temat podobieństw i różnic pomiędzy Marsem a planetą, na której mieszkamy.

W ramach finansowanej przez UE inicjatywy MARSVOLATILES (Investigations into Martian volatiles) zbadano jak pierwiastki niestabilne obecne na Marsie zmieniały się w czasie. Naukowcy przeanalizowali meteoryty z Marsa, które spadły na Ziemie, w poszukiwaniu informacji dotyczących budowy jego części wewnętrznej, powierzchni i atmosfery.

Badacze uczestniczący w projekcie poddali badaniom minerały submikroskopijne oraz pierwiastki niestabilne w meteorytach z Marsa o różnym wieku geologicznym. Byli również zainteresowani zbadaniem ilości wody na Marsie, charakteru płaszcza marsjańskiego oraz obiegiem związków lotnych na powierzchni.

W ramach MARSVOLATILES przeanalizowano meteoryt Tissint, aby zbadać różne zbiorniki wodne na Marsie. Zespół wykorzystał transmisyjny mikroskop elektronowy, aby zbadać skład mineralny meteorytu.

Wyniki wskazały, że meteoryt Tissint cechował się niezwykle wysokim poziomem wody, co może oznaczać, że skała ulegała przeobrażeniom w czasie gdy znajdowała się na powierzchni Marsa. Naukowcy stwierdzili, że pod powierzchnią Mars nie jest tak suchy jak wcześniej sądzono.

W ramach MARSVOLATILES zbadano również meteoryt Dhofar 019, aby stwierdzić czy znajdujące się w jego składzie minerały uległy zmianie przed jego rozbiciem się o powierzchnię Ziemi po locie z Marsa. W wyniku badań stwierdzono, że minerały zidentyfikowane na meteorycie Dhofar 019 były różne od tych znalezionych na powierzchni Marsa.

Badania mające na celu określenie zawartości węgla w wielu meteorytach o różnym wieku geologicznym potwierdziły obecność węgla w większości z nich. Świadczy to tym, że źródło węgla na Marsie nie wyczerpuje się na powierzchni z upływem czasu.

W czasie realizacji inicjatywy MARSVOLATILES wykorzystano nano mikrosondę jonów wtórnych, aby zbadać zawartość wody we wnętrzu różnych minerałów meteorytu marsjańskiego MIL 090136. Skład tej wody świadczy o tym, że lawy blisko powierzchni Marsa nie uwalniają dużej ilości wody do atmosfery.

Wyniki projektu mają pomóc w realizacji obecnych i przyszłych misji, których celem jest poszukiwanie oznak życia na Marsie. Naukowcy oczekują również, że informacje dotyczące obiegu wodoru i węgla będą stanowiły cenne wskazówki do ewentualnego przyszłego badania przestrzeni kosmicznej przez człowieka.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Mars, meteoryty, atmosfera, astrobiologia, MARSVOLATILES, minerały, pierwiastki niestabilne
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę