Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Zdrowa żywność jeszcze lepsza

Jakość produktów spożywczych zawierających przeciwutleniacze i mikroorganizmy probiotyczne może zostać znacznie poprawiona z pożytkiem dla zdrowia publicznego. Naukowcy rozpoczęli udoskonalanie procesów przemysłowych, aby uczynić produkty spożywcze bardziej przyjaznymi dla środowiska i podnieść ich jakość.
Zdrowa żywność jeszcze lepsza
Przeciwutleniacze i mikroorganizmy probiotyczne mają istotne znaczenie dla wartości odżywczej żywności i ogólnego stanu zdrowia konsumentów. Produkty spożywcze i procesy produkcyjne można w dużym stopniu udoskonalić, aby poprawić stan zdrowia konsumentów i zrównoważenie żywności.

W ramach projektu FOODSPPROCESS (Study of structure-property-process relations in real functional foods), finansowanego ze środków UE, pracowano nad podniesieniem jakości przeciwutleniaczy i probiotyków w żywności. Uczeni przeanalizowali też i starali się udoskonalić przemysłowe przetwórstwo spożywcze.

Uczestniczący w projekcie naukowcy zbadali wpływ produktów spożywczych zawierających przeciwutleniacze i mikroorganizmy probiotyczne na strukturę komórkową owoców. Badano wpływ ciśnienia i temperatury suszenia na mikroorganizmy probiotyczne oraz przeciwutleniaczy na te produkty w celu wydłużenia ich okresu przydatności do spożycia.

Ustalono, że homogenizacja ciśnieniowa pozwala utrzymać wartości zdrowotne soków i zachować przeciwutleniacze i mikroorganizmy probiotyczne w nich zawarte. Zmiana temperatury suszenia przy jednoczesnym zastosowaniu cukru trehalozy poprawiała teksturę i dystrybucję wody oraz wydłużała okres przydatności do spożycia owocowych przekąsek.

Badacze opracowali procesy gotowe do zastosowania w przemyśle i pozwalające poprawić zawartość przeciwutleniaczy i probiotyków w produktach i sokach owocowych. Opracowana żywność funkcjonalna może przyczyniać się do zapobiegania niektórym chorobom, bezpośrednio wpływając na zdrowie publiczne i zrównoważony rozwój.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Przeciwutleniacze, mikroorganizmy probiotyczne, FOODSPPROCESS, żywność funkcjonalna, okres przydatności do spożycia
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę