Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

LEO — Wynik w skrócie

Project ID: 613581
Źródło dofinansowania: FP7-KBBE
Kraj: Luksemburg
Dziedzina: Energia

Innowacyjne piece na podczerwień do wypieku chleba

Naukowcy z UE opracowali koncepcje technologii wypieku w podczerwieni. Trzy przetestowane typy pieców umożliwiały obniżenie kosztów i wytwarzanie bardziej apetycznego pieczywa.
Innowacyjne piece na podczerwień do wypieku chleba
W ramach projektu 6PR EU-FRESHBAKE (2006-2009) opracowano nowe technologie pieców na podczerwień przeznaczone do komercyjnych piekarni. W ten sposób zmniejszono zużycie energii o nawet 40% i skrócono czas wypieku o 70%.

Natomiast w ramach finansowanego ze środków UE projektu LEO (Enabling small-to-medium sized oven technology producers and bakeries to exploit innovative low energy ovens) technologie te dopracowano i przygotowano plany ich wykorzystania.

Uczestnicy inicjatywy LEO opracowali, zaprojektowali i wyprodukowali nowe rodzaje pieców opartych na technologii podczerwieni EU-FRESHBAKE: piec nieprzelotowy z pułkami, piec nieprzelotowy konwencyjny i piec konwencyjny. Kilka serii testów pomogło w poprawie wydajności pieców, a także wydłużeniu okresu przydatności do spożycia chleba i właściwości sensorycznych.

Uczeni przeprowadzili też analizy cyklu życia. Zespół zgromadził dane dotyczące materiałów eksploatacyjnych, surowców i zużycia energii, przeznaczone do wykorzystania w celach marketingowych. Analiza sensoryczna i badania opinii konsumentów wskazały, że konsumenci doceniają pieczywo wypiekane w takich piecach.

Wyniki projektu wykorzystano w analizie marketingowej i biznesplanie. Zainteresowanie sprzętem wyraził pewien turecki producent pieców.

Projekt LEO potwierdził potencjał komercyjny technologii EU-FRESHBAKE. Dzięki omawianym pracom możliwe będzie bardziej wydajne i tańsze wytwarzanie lepszego chleba w porównaniu z innymi technologiami.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Podczerwień, piece, LEO, pieczenie, niskoenergetyczne, chleb
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę