Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Neurochemiczne podłoże kary i nagrody

Europejscy naukowcy badali wpływ kary i nagrody na zachowanie człowieka i podejmowanie decyzji. Skoncentrowali się na uczestnictwie mięśnia języka w transmisji sygnału.
Neurochemiczne podłoże kary i nagrody
Reakcje behawioralne na nagrodę i karę napędzają uczenie się, zdobywanie umiejętności i socjalizację. Dzięki neuroobrazowaniu uzyskano ważne informacje o sieciach neuronalnych odpowiedzialnych za przetwarzanie nagrody. Badania wykazały, że wartość jedzenia i innych bodźców jako nagrody znajduje odzwierciedlenie w aktywności kory oczodołowo-czołowej. Jednakże nie udało się dotąd zmapować tych bodźców związanych z łaknieniem.

W ramach finansowanego przez UE projektu REWARDING THE TONGUE (Carmelo M Vicario reward and punishment: what somatosensory intra-oral activity can tell about the value of goods) naukowcy sprawdzali hipotezę, zgodnie z którą skierowany do regionów śródmózgowia sygnał nagrody lub kary powstaje w języku oraz mięśniach wewnątrz jamy ustnej. W tym celu rejestrowali wywołane potencjały w języku u osób z różnych grup, które doznawały różnych typów nagrody lub kary, w tym wygranej lub przegranej pieniężnej albo korzystnych lub niekorzystnych wyników działań.

Zgodnie z wynikami, język ulega wzbudzeniu pod wpływem doświadczeń wywołujących awersję, w tym zniesmaczenia społecznego lub moralnego. Nie zaobserwowano jednak wpływu nagrody z wyjątkiem sytuacji łaknienia. To bezpośrednie połączenie między językiem a układem nagrody u człowieka przypomina naczelne niebędące ludźmi.

Ponadto wyniki projektu dostarczyły ciekawej wiedzy na potrzeby bieżącej debaty o źródłach moralności, sugerując możliwe jej pochodzenie od odczucia (pierwotnego) zniesmaczenia. Co istotne, wiedza o czynnościowym połączeniu między obszarem języka a układem nagrody może mieć znaczenie kliniczne i zostać wykorzystana do wyjaśnienia patologii cechujących się nieprawidłowością układu nagrody, w tym zaburzeń żywieniowych, uzależnienia od hazardu i nadużywania alkoholu.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Nagroda, kara, język, kora oczodołowo-czołowa, mięśnie jamy ustnej
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę