Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Muzea a estetyka

Naukowcy z UE połączyli w nowatorski sposób techniki filozoficzne i psychologiczne, badając estetykę w kontekście moralności i języka, co pozwoliło na uatrakcyjnienie placówek muzealnych dla odwiedzających.
Muzea a estetyka
W ramach projektu X-PHI AESTHETICS (Experimental philosophical aesthetics and human nature), finansowanego ze środków UE, zastosowano metody empiryczne do analizy problemów filozoficznych. W interdyscyplinarnym badaniu starano się ocenić, czy procesy estetyczne są powiązane z moralnością i językiem.

Było to pierwsze badanie łączące tradycyjne narzędzia filozoficzne z metodami kognitywnymi. Celem prac było wyjaśnienie niepercepcyjnych aspektów zaangażowania estetycznego oraz odkrycie subtelnych zależności dotyczących wartości, niemożliwych do wykrycia przy pomocy samych tylko narzędzi filozoficznych.

Naukowcy zajmowali się też transferem wiedzy, do czego wykorzystali szkoły letnie, warsztaty i współpracę z muzeami. Powstał też jeden program podcastów.

W badaniach przedstawiono cztery nieznane wcześniej wnioski dotyczące doświadczeń estetycznych. Po pierwsze, ludzie traktują deklaracje estetyczne jako coś posiadającego wartość epistemiczną, choć bardziej przyziemnego. Ponadto trudność w komunikacji estetycznej wynika z niezwykłych właściwości przymiotników estetycznych. Ludzie uważają też, że koncepcje sztuki zawierają pierwiastki opisowe i wizualne. Osądy etyczne wpływają wreszcie na osądy estetyczne.

Omawiane prace przyczyniły się do określenia wartości połączenia metod filozoficznych i psychologicznych. Oznacza to większe możliwości poprawy estetyki muzeów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Filozoficzne, estetyka, X-PHI AESTHETICS, moralność, język, muzea
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę