Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Niebezpieczne substancje ukryte w żywności roślinnej

Potencjalnie śmiertelne substancje znane jako blokery kanałów kodowanych przez ludzki gen ether-à-go-go (hERG) mogą znajdować się w wielu produktach roślinnych. Naukowcy przeanalizowali rośliny zebrane na obszarze całego świata, co pozwoliło im lepiej zrozumieć związane z tym niebezpieczeństwa.
Niebezpieczne substancje ukryte w żywności roślinnej
Niektóre często spożywane produkty roślinne zawierają związki nazywane blokerami kanałów kodowanych przez hERG. Blokowanie tych kanałów potasowych w organizmie ludzkim może prowadzić do podwyższonego i nieregularnego rytmu serca i nagłej śmierci.

Dokładna liczba produktów roślinnych zawierających inhibitory hERG pozostaje nieznana, co stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów na całym świecie.

W ramach finansowanej przez UE inicjatywy HERGSCREEN (hERG related risk assessment of botanicals) zidentyfikowano niebezpieczne blokery kanałów kodowanych przez hERG w popularnych produktach i suplementach roślinnych. W badaniach wzięli udział naukowcy z Europy, Ameryki Północnej, Afryki Południowej i Ameryki Południowej.

Badania w ramach HERGSCREEN rozpoczęły się od zgromadzenia 415 powszechnie spożywanych gatunków roślin ze wszystkich regionów, z których pochodzili naukowcy uczestniczący w projekcie; gatunki te są składnikiem diety ze względu na swoje właściwości zdrowotne i odżywcze. Naukowcy następnie opracowali modele 3D, aby zidentyfikować związki mogące potencjalnie wchodzić w interakcje z kanałami kodowanymi przez hERG.

Badacze zidentyfikowali 23 wyciągi, które blokowały kanał kodowany przez hERG, a następnie kontynuowali analizy fitochemiczne i badania przesiewowe. Po wyizolowaniu 60 związków z tych wyciągów naukowcy stwierdzili, że 13 związków to inhibitory hERG o różnych stężeniach.

Wyniki te pomogą wykazać potencjalne zagrożenia kardiotoksyczne związane ze spożywaniem popularnych produktów roślinnych, aby poprawić bezpieczeństwo konsumentów i pacjentów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Blokery kanałów hERG, produkty roślinne, inhibitory hERG, zdrowie, HERGSCREEN
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę