Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

ECOSYN — Wynik w skrócie

Project ID: 605740
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Włochy
Dziedzina: Zdrowie, Rolnictwo i leśnictwo, Środowisko

Skuteczniejsza walka z owadami niszczącymi uprawy rolne

Owady będące szkodnikami mogą powodować poważne straty w uprawach rolnych oraz przenosić choroby ludzkie i zwierzęce. Naukowcy wynaleźli sposób na zwiększenie skuteczności środków owadobójczych w zwalczaniu niebezpiecznych szkodników.
Skuteczniejsza walka z owadami niszczącymi uprawy rolne
Chemiczne środki owadobójcze są stosowane do zwalczania owadów będących szkodnikami od wielu dziesięcioleci i nadal mają podstawowe znaczenie dla utrzymania niskich cen żywności i przeciwdziałania chorobom. Niestety powszechne stosowanie syntetycznych środków owadobójczych doprowadziło na przestrzeni lat do uodpornienia się owadów na nie i przyczyniło się do skażenia środowiska.

Jednym ze sposobów na ograniczenie stosowania środków owadobójczych bez utraty skuteczności jest użycie synergetyka w połączeniu ze środkiem owadobójczym. Synergetyki są same w sobie nietoksyczne w stosowanej dawce, ale ich działanie polega na zwiększaniu skuteczności środków owadobójczych, z którymi są połączone.

Celem projektu ECOSYN (Ecofriendly synergists for insecticide formulations), finansowanego ze środków UE, było opracowanie ekologicznych synergetyków, dzięki którym środki owadobójcze stałyby się bardziej skuteczne, a tym samym umożliwienie ograniczenia negatywnego wpływu środków owadobójczych na pożyteczne owady, takie jak pszczoły. Uczeni opracowali nowe synergetyki i przetestowali je na ważnych dla rolnictwa owadach będących szkodnikami.

W projekcie ECOSYN scharakteryzowano działanie struktur chemicznych przeciwko enzymom obronnym owadów, takich jak mszyca brzoskwiniowo-ziemniaczana i mączlik ostroskrzydły. Następnie uczeni wykorzystali te struktury chemiczne do opracowania optymalnych synergetyków.

Zespół przetestował nowe synergetyki wraz z dostępnymi na rynku środkami owadobójczymi na owadach w warunkach laboratoryjnych. W dalszej kolejności przeprowadzono testy w szklarniach i w warunkach połowicznie polowych.

W ramach inicjatywy ECOSYN opracowano dwa nowe bezpieczne i skuteczne synergetyki, które mogą zostać zastosowane w przemyśle. Naukowcy wykazali, że synergetyki te pozwalają na zmniejszenie dawki środka owadobójczego co najmniej o połowę, co oznacza znaczne obniżenie kosztów.

Prace te mają bardzo istotne znaczenie dla zrównoważonej produkcji żywności i zwalczania chorób dzięki ograniczeniu stosowania pestycydów. Przyczynią się również do zmniejszenia negatywnego wpływu chemicznych pestycydów na środowisko.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Owady będące szkodnikami, uprawy rolne, środki owadobójcze, zwalczanie chorób, synergetyki, ECOSYN
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę