Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Społeczno-kulturowe porównanie chińskich dzieci

Finansowane przez UE badanie miało na celu analizę rozwoju chińskich dzieci w kontekście drastycznych zmian społeczno-demograficznych. Pozwoliło to na zdobycie nowej wiedzy doświadczalnej na temat rozwoju i metod wychowywania dzieci.
Społeczno-kulturowe porównanie chińskich dzieci
W czasie realizacji projektu IIDEV (The Dynamics of Independence and Interdependence in Chinese Children's Development) wykorzystano metodę interdyscyplinarną, która stanowiła połączenie antropologii i psychologii rozwojowej. Wypracowano wiedzę doświadczalną opartą na gruntownym etnograficznym zrozumieniu środowiska edukacyjnego dzieci, a także stworzono możliwość porównania z innymi środowiskami społecznymi i kulturowymi.

Etnograficzne prace terenowe oraz eksperymenty praktyczne przeprowadzono na dwóch społecznościach w Jiangsu w Chinach. Badaniami objęto dzieci w wieku od siedmiu do dziewięciu lat. Przeprowadzono obserwacje uczestników badania w społecznościach, które były podobne do siebie pod względem sytuacji demograficznej i stylu życia. Jednocześnie różniły się one stopniem zamożności.

Wstępne szkolenie obejmowało pracę w terenie i różne aspekty współpracy, które obserwowano w porównawczych okresach. Najważniejsze wyniki tych badań wskazują, że kulturowe, społeczne i społeczno-ekonomiczne elementy środowiska edukacyjnego dzieci miały wpływ na wzorce współpracy, współzależności i konkurencyjności.

Dzieci ze społeczności klasy pracującej miały więcej możliwości interakcji z rówieśnikami i osobami w różnym wieku. Odwrotną sytuację obserwowano w przypadku dzieci z klasy średniej, które były angażowane w aktywności przeznaczone dla dzieci lub odbywające się pod kontrolą osób dorosłych. Wyniki te pokazały, że dzieci z klasy robotniczej były bardziej elastyczne i miały większe umiejętności przystosowania, natomiast dzieci ze społeczności klasy średniej potrzebowały do współpracy wskazówek od osób dorosłych. Jeśli chodzi o współzawodnictwo, dla uczniów z elitarnych szkół warunkiem dobrej zabawy była wygrana.

Wyniki mogą utorować drogę dalszym badaniom w dziedzinie międzykulturowego porównania z Wielką Brytanią, przy czym głównym obszarem zainteresowań będzie dynamika pomiędzy współpracą a konfliktem.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Dzieci chińskie, rozwój dziecka, IIDEV, metody wychowywania dzieci, antropologia, psychologia rozwojowa
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę