Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Synteza bioaktywnych alkaloidów indolowych na wielką skalę

Podczas niedawnych badań ustalono, że niemal dwie trzecie farmaceutyków ma pochodzenie naturalne. Wykorzystanie bioaktywności syntetycznych pochodnych może przynieść ogromne korzyści, zwłaszcza gdy naturalne związki nie są dostępne w dużych ilościach.
Synteza bioaktywnych alkaloidów indolowych na wielką skalę
W ramach finansowanego przez UE projektu STRICTSYN (Collective syntheses and biological evaluation of akuammiline indole alkaloids) zajmowano się wytwarzaniem bioaktywnych alkaloidów indolowych, jak stryktamina, aspidofilina A i alsmaforazyna C. Uczeni oceniali bioaktywność produktów pośrednich i analogów tych związków, aby móc w pełni wykorzystać ich potencjał. W przypadku stryktaminy i alsmaforazyny C nie udało się dotąd opracować skutecznego protokołu syntezy z racji złożoności architektury tych molekuł.

W zoptymalizowanych warunkach uczeni prowadzili reakcje licznych imin azometynowych z enekarbaminianami drugorzędowymi. Stosując jako katalizator chiralny kwas fosforowy będący pochodną SPINOL-u, zespół uzyskał świetną wydajność fuzji izochinoliny z pirazolidyną. Uzyskanie produktów cykloaddycji potwierdzono w analizie rentgenograficznej.

Z izomery enekarbaminianów dawały doskonałą wydajność dwubiegunowej cykloaddycji z iminami azometynowymi w obecności chiralnego kwasu fosforowego na bazie H8-BINOL-u. Jest to najpewniej pierwsza taka cykloaddycja między iminą azometynową a bogatym w elektrony wewnętrznym wiązaniem podwójnym.

Zespół zwiększył też różnorodność szkieletów pirazolidynowych korzystając z diastereoselektywnych posttransformacji. Ponadto po szeregu przekształceń uzyskano konwersję produktu cykloaddycji do aminobenzo[a]chinolizydyny, związku trójpierścieniowego stosowanego w leczeniu cukrzycy typu II.

Pochodne pirazoliny uzyskane w projekcie STRICTSYN mają liczne potencjalne zastosowania jako farmaceutyki, zwłaszcza leki przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Uczestnicy projektu korzystali z metod chemii organicznej oraz chemii i biologii medycznej. Takie połączenie daje ogromne możliwości odkrywania nowej generacji silnych związków wiodących do przyszłych leków.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Bioaktywny, alkaloidy indolowe, STRICTSYN, iminy azometynowe, enekarbaminiany drugorzędowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę