Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

OWACSA — Wynik w skrócie

Project ID: 641577
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Francja
Dziedzina: Przemysł

Monitorowanie zanieczyszczenia owadami skrzydeł samolotów

W ramach pewnej unijnej inicjatywy opracowano innowacyjny system kamer, który umożliwia skuteczniejsze wykrywanie szczątków owadów na powierzchni krawędzi natarcia skrzydeł samolotów.
Monitorowanie zanieczyszczenia owadami skrzydeł samolotów
Aby poznać typowy poziom zanieczyszczenia i uszkodzenia krawędzi natarcia skrzydła podczas lotu, potrzebne są konkretne informacje. Chodzi tu o dokładniejsze dane o ilości owadów i innych zanieczyszczeń oraz o zależności tego zjawiska od wysokości, stref klimatycznych, pór roku i środowiska, a także o czyszczenie skrzydeł przez deszcz czy chmury. Aktualnie dostępne technologie i rozwiązania polegające na umieszczaniu czujników na zewnętrznym poszyciu skrzydła są kosztowne, wymagają pokładowego systemu pobierania danych, źródła zasilania w samolocie oraz dużych ilości czasu i wysiłków przy projektowaniu i instalacji.

Aby ograniczyć koszty związane z testami podczas lotu i skrócić czas ich trwania, w ramach projektu OWACSA (Autonomous camera system validation and its installation on an in-service aircraft for leading edge photography), finansowanego ze środków UE, postanowiono zbudować system kamer przeznaczony do instalacji w działającym samolocie i umożliwiający obserwację dużego odcinka krawędzi natarcia.

Partnerzy projektu opracowali system wyposażony w osobne źródło zasilania oraz w system sterowania, składający się z kamery i systemu gromadzenia danych. Ponadto, można go szybko zainstalować na zewnętrznym poszyciu kadłuba komercyjnych samolotów.

Kompaktowa, autonomicznie zasilana kamera wykonuje zdjęcia w wysokiej rozdzielczości i bezprzewodowo przesyła dane przez nawet 14 miesięcy. Automatyczne oprogramowanie systemu sterowania wykrywa fazy lotu i pobytu na ziemi oraz określa odpowiednią częstotliwość wykonywania zdjęć. Dzięki automatycznemu bezprzewodowemu przesyłaniu danych o dużej prędkości pobieranie trzech gigabajtów danych trwa zaledwie kilka minut. Ponadto, system instaluje się szybko i nie wymaga trwałych modyfikacji konstrukcji samolotu.

W ramach projektu OWACSA powstała technologia umożliwiająca wykonywanie wysokiej jakości zdjęć podczas regularnych lotów komercyjnych. Inżynierowie zajmujący się testowaniem, kierownicy programów i piloci skorzystają na szerszym obszarze podglądu i głębi pola, łatwym dostępie do danych i ulepszonych funkcjach pomiarowych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Kamera, zanieczyszczenie owadami, krawędź natarcia skrzydła, OWACSA
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę