Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

NANOPOROUSVIP — Wynik w skrócie

Project ID: 303931
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Turcja
Dziedzina: Przemysł, Energia, Środowisko

Nanomateriały izolacyjne do energooszczędnych chłodziarek

Izolacja termiczna w chłodziarkach zwiększa efektywność energetyczną i ogranicza oddziaływanie tych urządzeń na środowisko. Naukowcy korzystający ze środków unijnych opracowali nowe nanoporowate materiały przeznaczone do technologii izolacyjnej noszącej nazwę próżniowego panelu izolacyjnego (VIP), która pozwala na obniżenie zużycia energii nawet o 30%.
Nanomateriały izolacyjne do energooszczędnych chłodziarek
Może się wydawać, że chłodziarki są nieskomplikowanymi urządzeniami, jednak ich wewnętrzne mechanizmy stają się coraz bardziej zaawansowane. VIP to ultracienki izolator, który może być nawet 10 razy bardziej wydajny niż tradycyjne produkty izolacyjne. Składa się on z niemal całkowicie gazoszczelnej obudowy otaczającej sztywny, wysoce porowaty rdzeń, z którego odprowadzono powietrze w celu uniemożliwienia przedostawania się do panelu gazów z zewnątrz.

Za większość całkowitego kosztu VIP odpowiadają powszechnie stosowane materiały, z których wykonany jest rdzeń, takie jak proszki krzemionkowe czy wełna szklana. Aby to zmienić, w ramach projektu NANOPOROUSVIP (Development of nano-porous materials for the production of vacuum insulation panels (VIPs)), finansowanego ze środków UE, opracowano niedrogie materiały nanoporowate o doskonałych właściwościach izolacyjnych, które można stosować jako wypełniacze izolacyjne w panelach VIP.

Naukowcy uzyskali nanoporowate materiały krzemionkowe, wykorzystując trójblokowe samoorganizujące się polimery. Następnie nanomateriał zmieszano z tanimi materiałami krzemionkowymi, takimi jak popiół, okrzemki i perlit, aby otrzymać niedrogi materiał do wytwarzania rdzeni paneli VIP, zapewniający bardzo dobrą izolację termiczną.

Przy pomocy materiałów nanoporowatych zespół zmniejszył koszt paneli CIP o około 70%, bez pogorszenia właściwości izolacyjnych. Zastępując stare chłodziarki nowymi, energooszczędnymi urządzeniami wykorzystującymi panele CIP, można by zaoszczędzić około 60 miliardów kWh rocznie.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Izolacja, energooszczędne, chłodziarki, materiały nanoporowate, próżniowy panel izolacyjny, NANOPOROUSVIP
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę