Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Powiązane technologie danych umożliwiają porządkowanie historycznych danych

Nowatorskie rozwiązanie z zakresu e-badań okazuje się bardzo obiecujące pod względem śledzenia historycznych dokumentów i rękopisów, pozwalając na dokładniejszą reprezentację wizualną i cyfrową historycznych zapisów.
Powiązane technologie danych umożliwiają porządkowanie historycznych danych
Ważnym elementem dla poznania europejskiego dziedzictwa kulturowego jest śledzenie dróg obiektów kultury i zbiorów od jednego właściciela do drugiego na przestrzeni wieków. W ramach finansowanego ze środków UE projektu PHILLIPPS (Reconstructing the Phillipps Manuscript Collection: using Linked Data technologies to analyse the creation and dispersal of a major European cultural heritage collection) przeanalizowano innowacyjne metody e-badań, umożliwiające realizację tego zadania.

W tym celu zespół projektu wybrał konkretny zbiór, a mianowicie kolekcję rękopisów Thomasa Phillippsa, na którą składa się 40 000 średniowiecznych i wczesnonowożytnych europejskich manuskryptów i dokumentów. Uczeni chcieli przedstawić dane dotyczące historii tego zbioru w bardziej przystępny sposób przy pomocy reprezentacji graficznej. W tym celu zgromadzono dane z różnych źródeł (bibliotek, muzeów, katalogów internetowych itp.), odwzorowano je w modelu danych i wprowadzono do odpowiedniego oprogramowania w celu analizy i wizualizacji.

Zespół zebrał wymagane dane, opracował odpowiedni model i ocenił potencjalne platformy oprogramowania umożliwiające przetwarzanie danych i przedstawienie ich w przydatnym formacie. Jeżeli chodzi o szczegóły techniczne, uczeni wybrali środowiska baz danych Neo4j i Nodegoat, dochodząc do wniosku, że Nodegoat jest najbardziej odpowiednim programem do zadań wyznaczonych w projekcie.

Co ważne, zespołowi udało się ustalić, ile rękopisów znajdujących się dawniej w kolekcji Phillippsa trafiło do zbiorów północnoamerykańskich. Badacze określili też, ile z nich stało się ostatecznie własnością słynnego kolekcjonera Alfreda Chestera Beatty'ego. Ustalenia te są potwierdzeniem skuteczności zastosowanego podejścia oraz możliwości wykorzystania tych metod e-badań do innych przypadków i kontekstów.

Rezultaty omawianego projektu przydadzą się historykom, instytucjom i kuratorom, a także uczonym zajmującym się cyfrowymi naukami historycznymi i modelowaniem danych. Informacje o wynikach pac rozpowszechniano na konferencjach i w mediach społecznościowych, a także za pośrednictwem publikacji, dzięki czemu zainteresowane strony będą mogły skorzystać z nowych technologii danych. Dokładniejsze zrozumienie naszej przeszłości, dzięki nowoczesnym technologiom, jest niezbędne do budowania pomyślnej przyszłości.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Rękopis, e-badania, dziedzictwo kulturowe, PHILLIPPS, cyfrowe nauki humanistyczne
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę