Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

DESTA — Wynik w skrócie

Project ID: 278899
Źródło dofinansowania: FP7-JTI
Kraj: Austria
Dziedzina: Przemysł, Energia, Transport

Wdrożenie innowacyjnych jednostek APU dla złagodzenia negatywnych skutków prowadzenia samochodów ciężarowych na biegu jałowym

Używanie biegu jałowego może niepokoić w przypadku dużych ciężarówek, gdyż powoduje zwiększenie zużycia paliwa, poziomu zanieczyszczenia i hałasu, a także wpływa na kwestie finansowe. W ramach unijnej inicjatywy powstała najnowsza technologia na rzecz zwalczania negatywnych skutków biegu jałowego, w której wykorzystano ogniwa paliwowe.
Wdrożenie innowacyjnych jednostek APU dla złagodzenia negatywnych skutków prowadzenia samochodów ciężarowych na biegu jałowym
Typowe duże samochody ciężarowe są prowadzone na jałowym biegu przez ok. osiem godzin dziennie, a ich kierowcy korzystają z energii elektrycznej, aby zasilać system klimatyzacji i urządzenia elektroniczne. Zapotrzebowanie na energię wynika z używania biegu jałowego głównego silnika lub standardowych systemów jednostek APU opartych na działaniu silnika. Nie są one jednak zbyt wydajne i oszczędne, a poza tym charakteryzują się wysoką emisją i powodują hałas.

Prawo w Stanach Zjednoczonych ogranicza lub zabrania używania biegu jałowego silnika. Rozważa się nawet ogólnopaństwowy zakaz, który na pewno doprowadzi do znacznego rozwoju technologii zapobiegających użyciu biegu jałowego.

W tym kontekście powstał finansowany ze środków UE projekt DESTA (Demonstration of 1st European SOFC Truck APU). Miał on na celu przyspieszenie działań w zakresie stworzenia jednostek APU na bazie ogniw paliwowych ze stałym tlenkiem (SOFC).

Badania rozpoczęto od określenia wymagań dotyczących systemu APU w dużych samochodach ciężarowych na rynku amerykańskim. Zbudowano sześć systemów APU, a przed ostateczną selekcją poddano je rygorystycznym testom. Poza tym stosy SOFC przetestowano pod kątem wydajności układu termicznego, tolerancji na siarkę i możliwości działania przed długi czas.

Uczestnicy projektu ustalili najbardziej obiecujące rozwiązania systemu SOFC i zintegrowali je z wyjściowym systemem APU na bazie ogniw SOFC. Zaproponowali oni nową strukturę jednostek, opracowali system kontrolny i zaprojektowali interfejs pojazdu. Podstawowe elementy to przetwornica napięcia DC/DC, elektryczna skrzynka przyłączeniowa, akumulatory i czujnik stanu akumulatora, panel kontrolny, bezprzewodowy router, urządzenie kontroli izolacji, klawiatura i sterownik wtrysku. Dodatkowo wykonano szereg różnych czynności w celu poprawy wydajności systemu, jego trwałości i niezawodności.

Dzięki projektowi DESTA z powodzeniem zademonstrowano pierwszy w Europie system APU na bazie ogniw SOFC, zamontowany w dużym samochodzie ciężarowym. Inną korzyścią tej technologii jest ograniczenie zużycia paliwa, co przekłada się na mniejsze koszty i niższą emisję dwutlenku węgla. Poza tym przyczyni się ona także do krótszej pracy silnika, ułatwi konserwację silnika i obniży koszty serwisowania.

Powiązane informacje

Tematy

Transport

Słowa kluczowe

Bieg jałowy, duże ciężarówki, jednostki APU, DESTA, ogniwa paliwowe ze stałym tlenkiem
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę