Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

NOVELXSOURCE — Wynik w skrócie

Project ID: 329859
Źródło dofinansowania: FP7-PEOPLE
Kraj: Zjednoczone Królestwo
Dziedzina: Przemysł

Kompaktowy laser produkuje jasne promienie X

Naukowcy finansowani przez UE opracowali kompaktowe koherentne źródło światła wytwarzające ultraszybkie impulsy promieni X w wyniku połączenia generacji wysokiej harmonicznej (HHG) i metod przyspieszania elektronów.
Kompaktowy laser produkuje jasne promienie X
Akceleracja oparta o wzbudzone pole, w której impuls laserowy zapoczątkowuje falę elektronową w plazmie (LWFA), stanowi idealne rozwiązanie do budowy akceleratorów gigaelektronwoltowych (GeV) niewielkich rozmiarów, które wytwarzają bardzo jasne wiązki elektronów o długości zaledwie kilku femtosekund. Takie akceleratory wykorzystują duże wzbudzenia elektrostatyczne pozostawione po intensywnych impulsach optycznych, które przechodzą przez plazmę. Pole elektryczne w plazmie może dochodzić aż do 100 GeV/m, co oznacza rzędy wielkości większe niż w konwencjonalnej technologii akceleratorów.

W przeciwieństwie do tego, HHG wymaga dużo niższych laserowych pól elektrycznych. Target (gaz) jest iluminowany stosunkowo intensywnym impulsem laserowym i emituje wysoką harmoniczną wiązki generacji.

W finansowanym przez UE projekcie NOVELXSOURCE (Construction and optimization of a novel, ultra-compact, ultra-fast hard X-ray coherent source), naukowcy połączyli oba mechanizmy (LWFA i HHG) do wytworzenia twardego promieniowania X.

Korzystając z nowo opracowanego systemu laserowego najpierw wygenerowali relatywistyczne elektrony przy użyciu mechanizmu LWFA i wytworzyli wiązki protonów wysokiej harmonicznej z targetu gazowego. Propagując dwie wiązki w przeciwnych kierunkach, zespołowi udało się wytworzyć ultrakompaktowe, ultraszybkie koherentne źródło promieniowania X o wysokiej energii.

Takie mieszczące się na blacie stołu źródło ma wiele różnych zastosowań od próbkowania gorącej gęstej materii do obrazowania dla celów medycznych o wysokiej rozdzielczości i szybkości. Wiązki elektronów NOVELXSOURCE przyspieszono do energii rzędu 2 GeV, co stanowi nowy europejski rekord. Takie elektrony o wysokiej energii pozwoliły na uzyskanie po raz pierwszy obrazowania o wysokiej rozdzielczości dużych próbek biologicznych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Promienie X, ultra szybki, generacja wysokiej harmonicznej, akceleracja LWFA, NOVELXSOURCE
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę