Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Informacje o strukturze białek neurotoksycznych

Choroby Alzheimera i Parkinsona charakteryzują się powstawaniem skupisk białek neurotoksycznych. Naukowcy finansowani przez UE skupili się na wyjaśnieniu zmian strukturalnych prowadzących do powstawania skupisk białek tau, które są charakterystyczne dla choroby Alzheimera.
Informacje o strukturze białek neurotoksycznych
W zaburzonej strukturze pewne czynniki stresu zazwyczaj ułatwiają przejście białek tau do stanu skupiska. Wśród nich istotną rolę odgrywają prawdopodobnie opiekuńcze cząsteczki rodziny białek szoku cieplnego (Hsp). Inicjatywa HSP70-TAU NMR (Structural analysis of the conformational transitions of the K18 fragment of human tau driven by Hsp70 action) wykorzystała spektroskopię rezonansu magnetycznego (NMR), aby zbadać interakcję pomiędzy Hsp i tau i wskazać czynniki odpowiedzialne za powstawanie skupisk białek.

Naukowcy dokładnie scharakteryzowali wiązanie podatnego na agregację fragmentu tau do dwóch allosterycznych form Hsp70 z użyciem eksperymentów NMR, a także metod biofizycznych i biochemicznych. Zidentyfikowali regiony tau, które wiążą się z Hsp70 i Hsp40 i lepiej poznali potrójny kompleks Tau-Hsp40-Hsp70. Odkryli, że różne opiekuńcze białka Hsp rozpoznają konkretne regiony tau, a ta wzajemna zależność jest kluczem do regulacji tau w komórce.

Po pierwsze, naukowcy realizujący prace w ramach inicjatywy HSP70-TAU NMR rozszyfrowali mechanizmy wiązania i aktywacji wykorzystywane przez Hsp do rozpoznawania zmian strukturalnych w nieprawidłowo pofałdowanych białkach. Te odkrycia mają ogromną wartość dla opracowywania leków, które celują w partnerów wiążących tau, innymi słowy Hsp i mają pomóc osobom z chorobami neurodegeneracyjnymi. Zważywszy na fakt, że ponad siedem milionów ludzi w Unii Europejskiej cierpi na proteinopatie typu amyloidozy, odkrycia pozwalające na opracowanie takich silnych leków mogłyby znacznie zmniejszyć koszt społeczno-ekonomiczny chorób neurodegeneracyjnych.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Białka neurotoksyczne, choroba Alzheimera, skupiska białek, białko tau, HSP70-TAU NMR
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę