Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

FP7

APS-NET — Wynik w skrócie

Project ID: 315282
Źródło dofinansowania: FP7-SME
Kraj: Cypr
Dziedzina: Zdrowie

Nowy system do monitorowania statków

W ramach pewnego unijnego projektu powstał nowy system monitorowania, łączący w sobie aktywne i pasywne czujniki i przeznaczony dla branż konstrukcji i statków morskich oraz przybrzeżnych. Rozwiązanie to przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i skuteczności nawigacji żeglugi.
Nowy system do monitorowania statków
Uczestnicy inicjatywy APS-NET (Active & passive sensor network) stworzyli wysoce zaawansowany system, wykorzystując wiele różnych czujników do monitorowania ruchu statku i analizy panujących wokół niego warunków.

W nowym systemie użyto trzech różnych technologii czujników. Są to radary dalekiego zasięgu umożliwiające śledzenie obiektów z dużej odległości, radary MOB, służące do wykrywania ludzi, którzy znajdą się za burtą, oraz radary pasywne do wykrywania sygnałów radiowych przesyłanych między mniejszymi lub większymi jednostkami.

Szczególną uwagę zwrócono na wyeliminowanie zakłóceń radiowych między różnymi czujnikami. Założono też stację pomiarową w Norwegii, aby ocenić reagowanie systemu na różne warunki atmosferyczne i stany morza. Wykończenie osłony radaru tworzy powierzchnię hydrofobową, która przeciwdziała przenikaniu wody i oblodzeniu.

Testy, w których wykorzystano cel przemieszczający się od miejsca w pobliżu statku aż do najdalszego punktu w przystani, dowiodły, że radar dalekiego zasięgu umożliwia selektywne wykrywanie małych celów na średnich i dużych odległościach. Do sprawdzenia działania radaru MOB wykorzystano manekina.

W odróżnieniu od tych dwóch aktywnych technologii czujnik pasywny wykrywa obiekty na większych odległościach przy pomocy fal radiowych, a cel nie musi być widoczny. To komercyjne rozwiązanie pozwala też na monitorowanie stanu morza i fal oraz wykrywanie kry. Konwencjonalne radary słabo radzą sobie z wykrywaniem małych drewnianych łodzi, ale dzięki sygnałom radiowym nowy system powinien pozwolić na szacowanie odległości od zbliżającej się jednostki i uniknięcie zderzenia.

Dokładny system APS-NET, łączący aktywne i pasywne czujniki, to wyjątkowe rozwiązanie, umożliwiające operatorom skuteczniejsze monitorowanie statków oraz wydajniejsze zarządzanie nimi.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Monitorowanie statków, czujniki, APS-NET, radary dalekiego zasięgu, sygnały radiowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę