Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Potencjał wprowadzenia autonomicznego hamowania awaryjnego w motocyklach i skuterach

Według Europejskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Drogowego (ERSO) ryzyko śmiertelnego wypadku podczas jazdy na motocyklu lub skuterze jest w przeliczeniu na przejechane kilometry 12-krotnie większe niż w przypadku jazdy samochodem. W ramach jednej z inicjatyw unijnych zajęto się możliwością wprowadzenia nowoczesnego systemu bezpieczeństwa pojazdów w jednośladach motorowych.
Potencjał wprowadzenia autonomicznego hamowania awaryjnego w motocyklach i skuterach
Autonomiczne hamowanie awaryjne (AEB) należy do najbardziej zaawansowanych systemów bezpieczeństwa dostępnych we współczesnych samochodach osobowych. Jego skuteczność została ostatnio potwierdzona przez niezależne instytucje europejskie zajmujące się bezpieczeństwem. Systemy AEB nie są jednak dostępne do jednośladów motorowych, a ich przydatność w tym zastosowaniu jest nieznana.

Partnerzy finansowanego ze środków UE projektu ABRAM (Autonomous braking for motorcycles) przyjrzeli się głównym problemom związanym z wprowadzaniem hamowania autonomicznego w jednośladach motorowych i oceną skuteczności takiego rozwiązania.

Prace rozpoczęto od przeglądu dotychczasowych publikacji na temat czynników ryzyka obrażeń ciała motocyklistów i skuteczności systemów AEB w rzeczywistych kolizjach drogowych. Partnerzy projektu opracowali i zmodyfikowali algorytmy aktywacyjne do typowych sytuacji zderzeń z udziałem motocykli. Posługując się symulacjami komputerowymi rzeczywistych wypadków drogowych, dokonano oceny potencjalnych korzyści z wprowadzenia AEB w motocyklach.

Badacze przeprowadzili analizę wykonalności łagodnego, nieoczekiwanego automatycznego hamowania motocykla z punktu widzenia kierującego. Aby dokonać realistycznych pomiarów zachowań kierujących w sytuacji awaryjnej, wykonano niewielkim kosztem symulator jazdy na motocyklu. Symulatora użyto następnie do badania reakcji kierujących na aktywację systemu AEB w różnych sytuacjach w środowisku wirtualnym.

Badacze dokonali weryfikacji szacunkowego wpływu AEB na przebieg rzeczywistych wypadków z udziałem motocykli. Porównano też potencjalne korzyści z systemów AEB w warunkach realistycznych i idealnych.

Przeprowadzono test drogowy, podczas którego zidentyfikowano możliwości i ograniczenia zamontowanego na motocyklu czujnika laserowego do wykrywania przeszkód na drodze. Wyniki porównano z parametrami wymaganymi przez algorytmy aktywacji. Badacze oszacowali również korzyści społeczne z wprowadzenia systemów AEB w jednośladach motorowych w porównaniu z innymi technologiami.

W toku projektu ABRAM pomyślnie zademonstrowano potencjalne korzyści z upowszechnienia systemu AEB z punktu widzenia bezpieczeństwa motocyklistów na drogach.

Powiązane informacje

Tematy

Life Sciences

Słowa kluczowe

Autonomiczne hamowanie awaryjne, motocykle, bezpieczeństwo drogowe, jednoślady motorowe, ABRAM
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę