Wspólnotowy Serwis Informacyjny Badan i Rozwoju - CORDIS

Możemy poznać przyszłość produkcji i procesów przemysłowych

Naukowcy z UE opracowali nowe procesy i narzędzia do prognozowania zmian technologicznych. Nowa metoda Stage-Gate umożliwia przewidywanie przyszłych potrzeb produkcyjnych i powiązanych z nimi rozwiązań technologicznych.
Możemy poznać przyszłość produkcji i procesów przemysłowych
Firmy są często zainteresowane przewidywaniem przyszłych przemian technologicznych, aby móc podejmować skuteczniejsze decyzje dotyczące inwestycji czy badań. Choć istnieją pewne techniki, które teoretycznie umożliwiają takie prognozowanie, w praktyce są one niedoskonałe.

W ramach projektu FORMAT (Forecast and roadmapping for manufacturing technologies), finansowanego ze środków UE, opracowano i przetestowano nową metodologię pomagającą w podejmowaniu strategicznych decyzji w przemysłowych pracach badawczo-rozwojowych, opartą na przewidywaniu przyszłych produktów i procesów produkcyjnych.

Skuteczność metodologii FORMAT sprawdzono w kilku dziedzinach przemysłu, w tym w sektorze urządzeń gospodarstwa domowego. Nową metodę Stage-Gate, skuteczną i przyjazną użytkownikowi, oparto na połączeniu istniejących metod. W efekcie powstało narzędzie przystępne dla użytkowników przemysłowych. Metodologia składa się z czterech elementów: FORmulate, Model, Act oraz Transfer. Każdy z nich ma swoje konkretne zadanie: wyznaczanie celu, zgromadzenie dostępnej wiedzy, wygenerowanie nowej wiedzy oraz przekazanie jej użytkownikom.

Uczestnicy projektu FORMAT opisali te metody w podręczniku dostępnym na stronie internetowej inicjatywy. Zamieszczono w nim przykłady i studia przypadków, które również zaprezentowano na stronie.

Omawiane rozwiązania mogą pomóc firmom w prognozowaniu zmian technologicznych i wyznaczaniu celów.

Powiązane informacje

Słowa kluczowe

Produkcja, prognozowanie technologii, ekstrapolacja trendów, FORMAT, planowanie, procesy przemysłowe
Śledź nas na: RSS Facebook Twitter YouTube Zarządzany przez Urząd Publikacji UE W górę